English
 • Türkiye - Ortadoğu
 • Kuzey Afrika
 • Filistin - İsrail
 • Suriye
 • İran
 • Irak
 • Basra Körfezi
 • Yemen
 • Afganistan-Pakistan
 • Terör - Ortadoğu
 • ABD - Ortadoğu
 • Ürdün
 • Lübnan
 • Enerji - Ekonomi - Çevre
 • Kafkasya - Ortadoğu
 • Orta Asya - Ortadoğu
 • Rusya Federasyonu - Ortadoğu
 • Irak Kürtleri
 • Irak Türkmenleri Çalışmaları
 • Diaspora Çalışmaları
 • Düşünce Kuruluşları
 • Konferanslar - Sempozyumlar
 • Paneller ve Çalıştaylar
 • Yuvarlak Masa Toplantıları
 • Türkmen Aydınları Toplantıları
 • Kahtan Vendavi: Irak’ın siyasi partileri, hükümet ve Kürt Bölgesindeki hükümetin aralarında anlaşma olduğu müddetçe Kerkük’e IŞİD giremez.
  Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri Irak’ta yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Naciri: “Bölgenin Geleceği Asli Unsurlarının Değişen Statükoya Verecekleri Cevaba Bağlı”
  Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin küresel ekonomik sisteme eklemlenmesi olmazsa olmaz”
  AFAD Başkanı: “Türkiye Başarısını Tecrübesine, Sistemli Olmasına ve Siyasi İradesine Borçlu”
  Japonya’da faaliyet gösteren The Japan Institute of International Affairs (JIIA) isimli araştırma merkezinden altı kişilik bir heyet 19 Ağustos 2014 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, 13 Haziran 2014 Cuma günü “2014 Seçimleri Sonrası Irak’ın Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda farklı grupların seçim performansı değerlendirilirken, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iç siyaseti, Erbil-Bağdat ilişkileri de ele alındı.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İtalyan araştırma merkezi Istituto Affari Internazionali (IAI) işbirliğinde 6 Haziran 2014 tarihinde Roma’da “Turkish Policy toward the Syrian Crisis and the Impact of Refugees” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM ve Ürdün Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi, 26 Mayıs 2014 tarihinde Amman’da “Exchanges on the Middle East: Turkey-Jordan Relations within the Changing Regional Environment” başlıklı bir çalıştay düzenledi.
  ORSAM, Washington’da Middle East Institute ve Migration Policy Institute işbirliği ile “Syrians on the Edge: The Status of Refugees in Neighboring Countries” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM, Ortadoğu Enstitüsü ve Göç Politikaları Merkezi işbirliği ile 20 Mayıs 2014 tarihinde Suriyeli göçmenlerin komşu ülkelere etkisi üzerine bir toplantı düzenleyecektir. Toplantıda ORSAM’ın bu konuyla ilgili yayımladığı son rapor görüşülecektir.
  ORSAM, Birleşmiş Milletler ve TOBB ETÜ işbirliği ile 14 Mayıs 2014 tarihinde “Filistin Halkını Destekleme Forumu” başlıklı panel gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, TİKA ve Türk Tarih Kurumu’nun desteğiyle 6-7 Mayıs 2014 tarihlerinde belki de Türkiye’de bir ilk sayılabilecek “Ortadoğu Türkmenleri” başlıklı bir sempozyum gerçekleştirmiştir.
  ORSAM Kitapları No: 7
  Ortadoğu Kitapları No: 5
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bağdat
  ORSAM Kitapları No: 6
  Ortadoğu Kitapları No: 4
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Basra
  ORSAM Kitapları No: 5,
  Ortadoğu Kitapları No: 3

  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Musul
  "ORTADOĞU’DA KÜRTLER VE BÖLGENİN
  GELECEĞİNE ETKİSİ"
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  “IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİ’NDE SİYASAL
  GELİŞMELER VE TÜRKİYE İLE IRAKLI KÜRTLER
  ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ”
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  Türkiye'nin Irak'taki Uzun Oyunu Başarı mı?
  Türkiye’nin koltuğu sallantıda olan Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile zorlu ilişkisi büyük ölçüde Ortadoğu politikalarına ilişkin tartışmalarda da gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliki arasındaki doğrudan çatışmayla zaman zaman gün yüzüne çıkan bu gerginlik Irak yönetim yapısında Sünnilerin konumundan, Irak ...
  Irak’ta Yeni Hükümetin Şifreleri
  Irak’ta 30 Nisan 2014 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından yaklaşık beş buçuk ay sonra Haydar El-Abadi başbakanlığında beklenen tarihten önce bir hükümet kurulmuştur. Genel kanı ve daha önceki hükümet örnekleri göz önünde bulundurularak anayasa sürenin aşılabileceği söylentilerine rağmen yeni hükümet anayasal sürenin...
  Batı’nın Türkiye’ye Uyum Sorunu
  Türkiye’de daha aktif bir siyasi rol oynamaya dayalı seçilmiş cumhurbaşkanının yarattığı yeni siyasi realiteye Batılı kurum ve karar vericilerin kaçınılmaz olarak uyum sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. NATO Zirvesi’nde ortaya çıkan tablo ve Erdoğan-Obama görüşmesi bu uyum çabasının bir ürünü olarak ele alınabilir.
  IŞİD’le Savaşın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimindeki Yansımaları
  ORSAM Bölgesel Gelişmeler Değerlendirmesi serisinin yeni sayısı yayınlandı. IŞİD'in Irak’ın kuzeyinde başlattığı savaş, Sincar’daki insanlık dramı ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yönelik tehdit Batı’yı, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ni Irak ve IKBY’ye yönelik politikalarında değişiklik yapmaya zorlamıştır.
  Irak Kürtlerinin Bağımsızlık Söylemi ve Değişen Dengeler*
  Irak’ın yaşadığı siyasi kriz ve güvenlik tehdidi, Kürtlerin bağımsızlık söylemini yeni bir zemine taşıdı. Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP), bu yeni istikrarsız ve yönetilemez ortamı Kürtlerin bağımsızlık taleplerini meşrulaştırmak için araçsallaştırdı.
  Bağdat’ta Hükümet Kurma Çalışmaları ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi
  Iraklılar, biri IŞİD ile savaş diğeri de Bağdat’ta devam eden yeni hükümet kurma çabaları olmak üzere bitmek bilmeyen bir dizi kriz ile uğraşmakla meşguldür. Irak’ta bu krizler, başarısız bir siyasi süreç ile şu anda bölünmüş ve çözülmenin eşiğinde duran işlevsiz hale gelmiş bir devletle aşılmaya çalışılmaktadır.
  Obama Dış Politikası ve ‘Seçici İnsani Kaygılar’
  Son askeri operasyonları tetikleyen Yezidilerin IŞİD’in ilerleyişi karşısında yaşadığı dram, Batı’da hakim olan seçici okumayı bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Batılı ülkelerin insan hakları savunusunda dahi Ortadoğu özelinde Müslüman-olmayan veya Arap, Türk, Fars gibi hakim grupların dışındaki halkların yaşadıkları zorluklara karşı daha ilgili oldukları ortada.
  ORSAM, Washington DC’de Wilson Center ile ortaklaşa "Turkey, Iraq, and the Kurdistan Regional Government" başlıklı toplantı düzenliyor
  ORSAM ve Wilson Center’ın işbirliği ile Washington DC’de gerçekleşecek toplantıda da konunun uzmanları son kriz bağlamında Irak ve IKBY’nin geleceği, Türkiye’nin IKBY ile ilişkileri, enerji konuları, azınlıklar ve genel olarak Irak’a ilişkin bakışını ele alacaktır.
  IŞİD Irak’ta İlerlerken IKBY’ye Askeri ve İnsani Yardım
  Irak’taki siyasi durum birkaç ay hatta birkaç hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde kritik bir şekilde değişmiştir. Siyasi liderlerin Bağdat’ta hükümet kurma üzerinde çekişmeye yoğunlaşması Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) tehdidinin, ülkenin en büyük ikinci şehri Musul’un Haziran ayında düşmesine kadar ciddiye alınmamasına yol açmıştır. 
  İslam Devleti İlerleyişi ve Suriye
  İslam Devleti (İD) örgütü Suriye’de popülarite kazanmış olsa da Irak kökenlidir. Tam da bu nedenle Musul’u ele geçirmesinden kısa süre sonra Kerkük, Selahattin, Diyala hattı üzerinden İran sınırına kısa sürede ilerleyebilmiştir.
  Nuri El-Maliki’nin İstifası ve Irak'ta Hükümet Kurma Süreci
  Irak’ta 30 Nisan 2014 seçimi sonrası hükümet kurma çalışmalarına başlanması beklenirken, 6 Haziran’da başlayan ve halen ülkenin özellikle kuzey kesiminde devam eden IŞİD operasyonları sonrası Irak siyaseti yeni bir çalkantı yaşamış ve Irak’ın bölünme senaryoları dahi yeniden güçlü bir biçimde gün yüzüne çıkmıştır.
  IŞİD'in İlerleyişinin Türkiye ve IKBY'ye Ekonomik Etkileri
  Yakın zamana kadar Türkiye, Irak’ın 2003 yılında ABD tarafından işgal edilmesinden en büyük kazancı sağlayan aktördü. 2013 yılıyla birlikte Türkiye’nin Irak’la gerçekleştirdiği ticaret hacmi 11,9 milyar dolara ulaştı ve Irak Türkiye’nin ikinci büyük ticari partneri haline geldi.
  02 Eylül 2014
  ORSAM Rapor No: 190
  Haziran 2014
  Irak’ta 2014 Seçimleri,
  IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 189
  Nisan 2014
  Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler
  (Tr - Eng - Ar)
  ORSAM Rapor No: 188
  Kasım 2013
  2013 Ortadoğu Söyleşileri
  (Suriye- Mısır- Körfez Ülkeleri- Genel-Kürt-İran)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 187
  Kasım 2012
  2012 Suriye Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 186
  Kasım 2013
  2012 Arap Baharı Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 185
  Kasım 2013
  2012 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İran-Körfez Ülkeleri-Filistin-Ürdün)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 182
  Kasım 2013
  2011 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İsrail-Filistin-Mısır ve Afrika Ülkeleri-Ürdün-İran-Körfez Ülkeleri)
  (Tr)
  01 Ağustos - 31 Ağustos 2014
  Ana Sayfa    |    Üyelik    |    İletişim    |    Basın    |    Site Haritası    |    Bağlantilar    |    Rss