English
 • Türkiye - Ortadoğu
 • Kuzey Afrika
 • Filistin - İsrail
 • Suriye
 • İran
 • Irak
 • Basra Körfezi
 • Yemen
 • Afganistan-Pakistan
 • Terör - Ortadoğu
 • ABD - Ortadoğu
 • Ürdün
 • Lübnan
 • Enerji - Ekonomi - Çevre
 • Kafkasya - Ortadoğu
 • Orta Asya - Ortadoğu
 • Rusya Federasyonu - Ortadoğu
 • Irak Kürtleri
 • Irak Türkmenleri Çalışmaları
 • Diaspora Çalışmaları
 • Düşünce Kuruluşları
 • Konferanslar - Sempozyumlar
 • Paneller ve Çalıştaylar
 • Yuvarlak Masa Toplantıları
 • Türkmen Aydınları Toplantıları
 • Arap Reform İnisiyatifi Yönetici Müdürü Bassma Kodmani ile 4. yılına giren Suriye iç savaşına Uluslararası toplumun bakışını, Suriye muhalefetinin durumunu, uluslararası aktörlerden beklentilerini konuştuk.
  Kahtan Vendavi: Irak’ın siyasi partileri, hükümet ve Kürt Bölgesindeki hükümetin aralarında anlaşma olduğu müddetçe Kerkük’e IŞİD giremez.
  Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri Irak’ta yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Naciri: “Bölgenin Geleceği Asli Unsurlarının Değişen Statükoya Verecekleri Cevaba Bağlı”
  Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin küresel ekonomik sisteme eklemlenmesi olmazsa olmaz”
  AFAD Başkanı: “Türkiye Başarısını Tecrübesine, Sistemli Olmasına ve Siyasi İradesine Borçlu”
  ORSAM, Japonya Büyükelçiliği ve SAM işbirliği ile Japonya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 90. yıldönümü vesilesiyle “Japonya ve Türkiye –Nereden Geldik, Nereye Gidiyoruz?” konulu ortak bir sempozyum düzenledi.
  Japonya’da faaliyet gösteren The Japan Institute of International Affairs (JIIA) isimli araştırma merkezinden altı kişilik bir heyet 19 Ağustos 2014 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, 13 Haziran 2014 Cuma günü “2014 Seçimleri Sonrası Irak’ın Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda farklı grupların seçim performansı değerlendirilirken, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iç siyaseti, Erbil-Bağdat ilişkileri de ele alındı.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İtalyan araştırma merkezi Istituto Affari Internazionali (IAI) işbirliğinde 6 Haziran 2014 tarihinde Roma’da “Turkish Policy toward the Syrian Crisis and the Impact of Refugees” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM ve Ürdün Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi, 26 Mayıs 2014 tarihinde Amman’da “Exchanges on the Middle East: Turkey-Jordan Relations within the Changing Regional Environment” başlıklı bir çalıştay düzenledi.
  ORSAM, Washington’da Middle East Institute ve Migration Policy Institute işbirliği ile “Syrians on the Edge: The Status of Refugees in Neighboring Countries” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM Kitapları No: 7
  Ortadoğu Kitapları No: 5
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bağdat
  ORSAM Kitapları No: 6
  Ortadoğu Kitapları No: 4
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Basra
  ORSAM Kitapları No: 5,
  Ortadoğu Kitapları No: 3

  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Musul
  "ORTADOĞU TÜRKMENLERİ SEMPOZYUMU"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU’DA KÜRTLER VE BÖLGENİN
  GELECEĞİNE ETKİSİ"
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  “IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİ’NDE SİYASAL
  GELİŞMELER VE TÜRKİYE İLE IRAKLI KÜRTLER
  ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ”
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  IŞİD ile Savaşın Suriye Boyutu ve Türkiye'nin Hassasiyetleri
  ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile mücadele planını 10 Eylül 2014 tarihinde açıkladı. Plan, genel çerçevede, dört unsurdan oluşuyor: IŞİD hedeflerinin havadan vurulması, yerel güçlerin desteklenmesi, örgüte katılımın engellenip para akışının kesilmesi ile bölgeye insani yardımların sürdürülmesi.
  ORTADOĞU ANALİZ'in Yeni Sayısı Çıktı
  Ortadoğu’da Suriye ve Irak merkezli güvenlik krizlerinin giderek yoğunlaştığı bir dönemde İsrail’in Gazze saldırısı bölge ölçekli siyasette yeni bir krizin ortaya çıkmasına neden oldu. Suriye’deki iç savaşın neden olduğu insanlık dramına böylece yeni bir cephe açılmış oldu. 
  IŞİD Operasyonları ve Türkiye-Irak İlişkileri
  Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Haziran 2014’te Irak’ta başlattığı operasyonların alan hakimiyetiyle sonuçlanması ve örgütün giderek hız kazanan etkinliği bölgedeki siyasi denklemde yeni dinamiklerin de önünü açmış görünmektedir.
  Son Gelişmeler Işığında Terörle Mücadele Küresel Forumu ve İşlevi
  24 Eylül 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, New York’da Irak ve Suriye’de süregiden çatışmalar ışığında “Şiddet İçeren Aşırılıklara” ilişkin bir karar aldı. Söz konusu karar, IŞİD’in “Yabancı Terörist Savaşçılar”ına dair uluslararası camiada alınacak bir dizi tedbiri içermektedir. 
  IŞİD’in Ayn el Arap (Kobane) Kuşatması ve Türkiye
  IŞİD esasen uzun süredir Suriye’de Kürt kökenli nüfusun yoğun yaşadığı bölgelere saldırılar düzenlemekte ve buraları kontrol eden YPG ile çatışmaktadır. Dolayısıyla IŞİD’in son haftalarda Ayn el Arap (Kobane) çevresi ve merkezinde yürüttüğü saldırılar zamanlama açısından çok da anlamlı değildir.
  ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile Suriye’ye Olası Yansımaları
  ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin IŞİD'da yönelik dört ayaklı mücadele stratejisini açıklamasının ardından Irak ve Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarını başlatmıştır. IŞİD ile mücadele stratejisinin Irak ve Suriye'de önemli etkiler yaratması beklenmektedir.
  “IŞİD ile Mücadele, Sınır Geçişleri ve Türkiye” Değerlendirmesinin Arapçası yayınlandı
  ان فراغ السلطة الذي نتج بسبب استمرار الحرب الاهلية في سوريا، واستمرار
  المنازعات فيها اديا الي استغلال داعش ذات الأصول العراقية لهذا الوضع
  لبسط سيطرتها وتاثيرها على سوريا ايضا. كما ان القوة والهيمنة التي حصل
  Çevreleme Politikaları Kıskacında Müslüman Kardeşler
  Mısır‘da 2011 sonrası iç siyasetin etkisi ile darbe ve Müslüman Kardeşler karşıtı politikalar Mısır iç siyasetini aşan bölgesel bir mesele haline geldi. Bazı Körfez ülkeleri ise Mısır’daki gelişmelerin önemli bir tarafı haline gelmiş durumdadır. Özellikle 3 Temmuz darbesi sonrasında Mısır’a yönelik izlenilen dış politika...
  IŞİD ile Mücadele, Sınır Geçişleri ve Türkiye
  ORSAM Bölgesel Gelişmeler Değerlendirmesi serisinin 11. sayısı yayınlandı. Oytun Orhan'ın hazırladığı değerlendirme, IŞİD ile mücadele planının başarılı olabilmesi için, Irak ve Suriye’deki tüm toplumsal kesimler ve bölgesel aktörlerin hassasiyetlerini dikkate alan kapsamlı bir siyasi plana dayanması gerektiği savunmaktır.
  Türkiye'nin Irak'taki Uzun Oyunu Başarı mı?
  Türkiye’nin koltuğu sallantıda olan Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile zorlu ilişkisi büyük ölçüde Ortadoğu politikalarına ilişkin tartışmalarda da gündeme geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliki arasındaki doğrudan çatışmayla zaman zaman gün yüzüne çıkan bu gerginlik Irak yönetim yapısında Sünnilerin konumundan, Irak ...
  Irak’ta Yeni Hükümetin Şifreleri
  Irak’ta 30 Nisan 2014 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından yaklaşık beş buçuk ay sonra Haydar El-Abadi başbakanlığında beklenen tarihten önce bir hükümet kurulmuştur. Genel kanı ve daha önceki hükümet örnekleri göz önünde bulundurularak anayasa sürenin aşılabileceği söylentilerine rağmen yeni hükümet anayasal sürenin...
  Batı’nın Türkiye’ye Uyum Sorunu
  Türkiye’de daha aktif bir siyasi rol oynamaya dayalı seçilmiş cumhurbaşkanının yarattığı yeni siyasi realiteye Batılı kurum ve karar vericilerin kaçınılmaz olarak uyum sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. NATO Zirvesi’nde ortaya çıkan tablo ve Erdoğan-Obama görüşmesi bu uyum çabasının bir ürünü olarak ele alınabilir.
  26 Eylül 2014
  ORSAM Rapor No: 191
  Eylül 2014
  ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile
  Suriye’ye Olası Yansımaları
  ORSAM Rapor No: 190
  Haziran 2014
  Irak’ta 2014 Seçimleri,
  IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 189
  Nisan 2014
  Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler
  (Tr - Eng - Ar)
  ORSAM Rapor No: 188
  Kasım 2013
  2013 Ortadoğu Söyleşileri
  (Suriye- Mısır- Körfez Ülkeleri- Genel-Kürt-İran)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 187
  Kasım 2012
  2012 Suriye Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 186
  Kasım 2013
  2012 Arap Baharı Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 185
  Kasım 2013
  2012 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İran-Körfez Ülkeleri-Filistin-Ürdün)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 182
  Kasım 2013
  2011 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İsrail-Filistin-Mısır ve Afrika Ülkeleri-Ürdün-İran-Körfez Ülkeleri)
  (Tr)
  01 Ağustos - 31 Ağustos 2014
  Ana Sayfa    |    Üyelik    |    İletişim    |    Basın    |    Site Haritası    |    Bağlantilar    |    Rss