English
 • Türkiye - Ortadoğu
 • Kuzey Afrika
 • Filistin - İsrail
 • Suriye
 • İran
 • Irak
 • Basra Körfezi
 • Yemen
 • Afganistan-Pakistan
 • Terör - Ortadoğu
 • ABD - Ortadoğu
 • Ürdün
 • Lübnan
 • Enerji - Ekonomi - Çevre
 • Kafkasya - Ortadoğu
 • Orta Asya - Ortadoğu
 • Rusya Federasyonu - Ortadoğu
 • Irak Kürtleri
 • Irak Türkmenleri Çalışmaları
 • Diaspora Çalışmaları
 • Düşünce Kuruluşları
 • Konferanslar - Sempozyumlar
 • Paneller ve Çalıştaylar
 • Yuvarlak Masa Toplantıları
 • Türkmen Aydınları Toplantıları
 • Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri Irak’ta yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Naciri: “Bölgenin Geleceği Asli Unsurlarının Değişen Statükoya Verecekleri Cevaba Bağlı”
  Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin küresel ekonomik sisteme eklemlenmesi olmazsa olmaz”
  AFAD Başkanı: “Türkiye Başarısını Tecrübesine, Sistemli Olmasına ve Siyasi İradesine Borçlu”
  ORSAM, 13 Haziran 2014 Cuma günü “2014 Seçimleri Sonrası Irak’ın Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda farklı grupların seçim performansı değerlendirilirken, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iç siyaseti, Erbil-Bağdat ilişkileri de ele alındı.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İtalyan araştırma merkezi Istituto Affari Internazionali (IAI) işbirliğinde 6 Haziran 2014 tarihinde Roma’da “Turkish Policy toward the Syrian Crisis and the Impact of Refugees” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM ve Ürdün Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi, 26 Mayıs 2014 tarihinde Amman’da “Exchanges on the Middle East: Turkey-Jordan Relations within the Changing Regional Environment” başlıklı bir çalıştay düzenledi.
  ORSAM, Washington’da Middle East Institute ve Migration Policy Institute işbirliği ile “Syrians on the Edge: The Status of Refugees in Neighboring Countries” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM, Ortadoğu Enstitüsü ve Göç Politikaları Merkezi işbirliği ile 20 Mayıs 2014 tarihinde Suriyeli göçmenlerin komşu ülkelere etkisi üzerine bir toplantı düzenleyecektir. Toplantıda ORSAM’ın bu konuyla ilgili yayımladığı son rapor görüşülecektir.
  ORSAM, Birleşmiş Milletler ve TOBB ETÜ işbirliği ile 14 Mayıs 2014 tarihinde “Filistin Halkını Destekleme Forumu” başlıklı panel gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı, TİKA ve Türk Tarih Kurumu’nun desteğiyle 6-7 Mayıs 2014 tarihlerinde belki de Türkiye’de bir ilk sayılabilecek “Ortadoğu Türkmenleri” başlıklı bir sempozyum gerçekleştirmiştir.
  Lübnan’da yaşayan Türkmenlerden oluşan ve başkanlığını Trablus ve Dınniye-Lübnan Türkmen Ligi Genel Sekreteri Hüseyin Muhammet’in yaptığı bir heyet temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelmiştir.
  19-20 Nisan 2014 tarihlerinde ORSAM Başkanı Doç. Dr. Şaban Kardaş başkanlığında bir Türk akademisyen heyeti İran üniversitelerinde ve araştırma merkezlerinde çeşitli görüşmeler düzenledi.
  27 Nisan 2014 tarihinde Stratejik Düşünce Enstitüsü bünyesinde kurulan SDE Akademi’den öğrenci grubu “Haftalık Etkinlik Programı” dahilinde ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  ORSAM’In Konrad Adenauer Stiftung desteğiyle yürüttüğü “Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler” isimli saha çalışmasına dayanan raporun tanıtım toplantısı 24 Nisan 2014 tarihinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleştirilmişti.
  ORSAM, SAM ve TOBB ETU işbirliği ile 16 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da G. John Ikenberry'in konuşmacı olduğu "How will the International Order Accommodate Rising Powers? A Liberal Perspective" başlıklı bir konferans düzenlendi.
  SAM, ORSAM ve Musul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 24 Mart 2014 tarihinde Musul’da “Ortadoğu’da Değişen Dengeler ve Türkiye-Irak İlişkileri” başlıklı ortaklaşa bir panel düzenlenmiştir.
  SAM ve Selahaddin Üniversitesi tarafından, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla 20 Şubat 2014 tarihinde bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  Bu yılki Stratejik Çalışmalar Grubu (Strategic Studies Network) Zirve Toplantısı 23-25 Şubat 2014 tarihlerinde Tayland’ın Başkenti Bangkok şehrinde gerçekleştirilmiştir.
  Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün düzenlediği program çerçevesinde Ürdünlü sekiz kişilik gazeteci heyeti 12 Mart 2014 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
  ORSAM ve TESEV işbirliği ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın oluşturduğu Stabilization Unit desteği ile 6 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da “Bölgesel Etki Değerlendirmesi: Suriye Krizi” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM Kitapları No: 7
  Ortadoğu Kitapları No: 5
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bağdat
  ORSAM Kitapları No: 6
  Ortadoğu Kitapları No: 4
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Basra
  ORSAM Kitapları No: 5,
  Ortadoğu Kitapları No: 3

  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Musul
  "ORTADOĞU’DA KÜRTLER VE BÖLGENİN
  GELECEĞİNE ETKİSİ"
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  “IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİ’NDE SİYASAL
  GELİŞMELER VE TÜRKİYE İLE IRAKLI KÜRTLER
  ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ”
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  Taziye
  Irak Türkmen Cephesi Türkiye Eski Temsilcisi ve Dünya Türkmenler Birliği Üyesi Sadun Köprülü hakkın rahmetine kavuşmuştur. ORSAM olarak, kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Tüm Türkmenlerin ve Türk dünyasının başı sağolsun.
  Devletin Çözülmesi ve Bölgesel Güvensizlik Sarmalı*
  IŞİD’nin Musul’u ele geçirmesi ve akabinde ki kazanımlarıyla Suriye’de bastırılamayan şiddet girdabına Irak’ın da çekilmesi, Ortadoğu’da güvenlik, sınırlar, yönetişim ve devlet inşası kavramlarını öne çıkardı.
  Türkiye’deki Suriyeliler ve Sorumluluklarımız*
  Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak çalışan Suriyeli Mülteciler için Bölgesel Müdahale Planı Ajansı’nın yayınladığı son rapor, Türkiye’nin en fazla Suriyeli mülteci ağırlayan ikinci ülke olmasına rağmen diğer ev sahibi ülkeler ile kıyaslandığında en az uluslararası yardım alan ülke olduğunu ortaya koymuştur.
  İsrail’in Güvenliği? *
  18 gün boyunca kaçırılan gençleri bulma iddiasıyla binlerce evin aranması, cesetlerin bulunmasından sonra da krizin hızla tırmandırılıp kara harekâtına kadar gelinmesinde, İsrail'in ortaya çıkan fırsatı Hamas'ın Batı Şeria'daki varlığını sona erdirmek için bir bahane olarak kullanma arzusu yatmaktaydı.
  İslam Devleti Örgütü’nün Arkasında Kimler Var?
  Eski adıyla Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ve yeni adıyla İslam Devleti (İD)’nin arkasında hangi gücün olduğuna ilişkin birbiri ile çelişen ancak her ikisinin de doğruluk payı içermesi mümkün iki ayrı iddia farklı taraflarca gündeme getirilmektedir.
  IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye Ziyareti
  Irak son derece kritik bir süreçten geçerken Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birer görüşme yapmıştır.
  "Arap Dünyası’nda Dönüşüm: Türkiye’den Bakış" Değerlendirmesinin Arapçası yayınlandı
  قامت (اورسام) بنشر تحليل جديد ضمن حلقات تقييم التطورات الإقليمية. وتتناول مساهمة نائب رئيس الوزراء السيد بولند ارينج هذه، التغيرات الإقليمية في الشرق الأوسط ومواقف تركيا ضمن هذه الوتيرة. 
  Fırat ve Dicle Havzasının Geleceği ve IŞİD
  Fırat-Dicle havzası Ortadoğu’nun önemli su havzalarındandır. Ortalama yılda 84 milyar metreküplük debisi ile, bu rakam Nil nehrinin yıllık ortalama akımıdır, kıyıdaşları Türkiye, Suriye ve Irak için enerji, gıda ve içme suyu kaynağı olarak büyük arz önem arz etmektedir.
  ORTADOĞU ANALİZ'in Temmuz-Ağustos 2014 Sayısı Çıktı!
  Ortadoğu’da bugünlerde şahit olduğumuz çatışmanın tasvirini yapmak oldukça zor. Tek görebildiğimiz ve anladığımız, bu çatışmanın son derece yoğun, çok kutuplu ve çok boyutlu bir hal aldığı. Bu durum, Ortadoğu’yu belki de tarihin hiç bir döneminde olmadığı kadar kırılgan bir coğrafyaya dönüştürmüş durumda.
  Irak’ta 2014 Seçimleri, IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği Raporunun İngilizcesi Yayınlandı
  ORSAM, Irak seçimleri ve IŞİD operasyonları sonrası Irak siyasetinin geleceğini incelediği raporun İngilizce versiyonunu yayınladı.
   
  İsrail'in Gazze Operasyonu ve Öngörüler
  Filistin Barış Görüşmeleri'nin akamete uğramasıyla birlikte bölgede tansiyon giderek yükselmekte olup hali hazırda Hamas öncelikli olmak üzere Gazze'deki gruplara yönelik bir İsrail operasyonu da icra edilmektedir. Söz konusu sürece kısaca bir göz atmak, mevcut gelişmelerin seyrine yönelik çıkarımlarda bulunmamıza yardımcı olabilir.
  Mısır, Nil ve Uluslararası Hukuk
  ORSAM Bölgesel Gelişmeler Değerlendirmesi serisinden yeni bir analiz yayınlandı. ORSAM Su Programı Araştırmacısı Dr Seyfi Kılıç tarafından yazılan metin, uluslararası hukuk açısından Mısır ve Etiyopya arasında Nil sorununu tartışıyor.
  22 Temmuz 2014
  ORSAM Rapor No: 190
  Haziran 2014
  Irak’ta 2014 Seçimleri,
  IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 189
  Nisan 2014
  Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler
  (Tr - Eng - Ar)
  ORSAM Rapor No: 188
  Kasım 2013
  2013 Ortadoğu Söyleşileri
  (Suriye- Mısır- Körfez Ülkeleri- Genel-Kürt-İran)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 187
  Kasım 2012
  2012 Suriye Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 186
  Kasım 2013
  2012 Arap Baharı Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 185
  Kasım 2013
  2012 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İran-Körfez Ülkeleri-Filistin-Ürdün)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 182
  Kasım 2013
  2011 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İsrail-Filistin-Mısır ve Afrika Ülkeleri-Ürdün-İran-Körfez Ülkeleri)
  (Tr)
  01 Haziran -30 Haziran 2014
  Ana Sayfa    |    Üyelik    |    İletişim    |    Basın    |    Site Haritası    |    Bağlantilar    |    Rss