English
 • Türkiye - Ortadoğu
 • Kuzey Afrika
 • Filistin - İsrail
 • Suriye
 • İran
 • Irak
 • Basra Körfezi
 • Yemen
 • Afganistan-Pakistan
 • Terör - Ortadoğu
 • ABD - Ortadoğu
 • Ürdün
 • Lübnan
 • Enerji - Ekonomi - Çevre
 • Kafkasya - Ortadoğu
 • Orta Asya - Ortadoğu
 • Rusya Federasyonu - Ortadoğu
 • Irak Kürtleri
 • Irak Türkmenleri Çalışmaları
 • Diaspora Çalışmaları
 • Düşünce Kuruluşları
 • Konferanslar - Sempozyumlar
 • Paneller ve Çalıştaylar
 • Yuvarlak Masa Toplantıları
 • Türkmen Aydınları Toplantıları
 • Arap Reform İnisiyatifi Yönetici Müdürü Bassma Kodmani ile 4. yılına giren Suriye iç savaşına Uluslararası toplumun bakışını, Suriye muhalefetinin durumunu, uluslararası aktörlerden beklentilerini konuştuk.
  Kahtan Vendavi: Irak’ın siyasi partileri, hükümet ve Kürt Bölgesindeki hükümetin aralarında anlaşma olduğu müddetçe Kerkük’e IŞİD giremez.
  Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri Irak’ta yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Naciri: “Bölgenin Geleceği Asli Unsurlarının Değişen Statükoya Verecekleri Cevaba Bağlı”
  Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin küresel ekonomik sisteme eklemlenmesi olmazsa olmaz”
  AFAD Başkanı: “Türkiye Başarısını Tecrübesine, Sistemli Olmasına ve Siyasi İradesine Borçlu”
  ORSAM, Japonya Büyükelçiliği ve SAM işbirliği ile Japonya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 90. yıldönümü vesilesiyle “Japonya ve Türkiye –Nereden Geldik, Nereye Gidiyoruz?” konulu ortak bir sempozyum düzenledi.
  Japonya’da faaliyet gösteren The Japan Institute of International Affairs (JIIA) isimli araştırma merkezinden altı kişilik bir heyet 19 Ağustos 2014 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, 13 Haziran 2014 Cuma günü “2014 Seçimleri Sonrası Irak’ın Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda farklı grupların seçim performansı değerlendirilirken, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iç siyaseti, Erbil-Bağdat ilişkileri de ele alındı.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İtalyan araştırma merkezi Istituto Affari Internazionali (IAI) işbirliğinde 6 Haziran 2014 tarihinde Roma’da “Turkish Policy toward the Syrian Crisis and the Impact of Refugees” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM ve Ürdün Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi, 26 Mayıs 2014 tarihinde Amman’da “Exchanges on the Middle East: Turkey-Jordan Relations within the Changing Regional Environment” başlıklı bir çalıştay düzenledi.
  ORSAM, Washington’da Middle East Institute ve Migration Policy Institute işbirliği ile “Syrians on the Edge: The Status of Refugees in Neighboring Countries” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM Kitapları No: 7
  Ortadoğu Kitapları No: 5
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bağdat
  ORSAM Kitapları No: 6
  Ortadoğu Kitapları No: 4
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Basra
  ORSAM Kitapları No: 5,
  Ortadoğu Kitapları No: 3

  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Musul
  "2014 SEÇİMLERİ SONRASI IRAK’IN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU TÜRKMENLERİ SEMPOZYUMU"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU’DA KÜRTLER VE BÖLGENİN
  GELECEĞİNE ETKİSİ"
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  “IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİ’NDE SİYASAL
  GELİŞMELER VE TÜRKİYE İLE IRAKLI KÜRTLER
  ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ”
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  Tunus Seçimleri Arifesinde Türkiye-Tunus İlişkileri
  Tunus, 2011’den beri sokağın tetiklediği bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Tunus’ta sokak siyaseti, Arap Baharının yaşandığı diğer örneklere nazaran daha hızlı bir şekilde yerini kurumsal siyasete bırakmıştır.
  IŞİD, Kobani ve Güvenli Bölge Tartışmalarının Gölgesinde Uluslararası Toplumun Samimiyet Testi
  Kobani (Ayn El Arap) merkezli olarak İŞİD’le mücadele konusundaki tartışmalar hız kesmeden devam ederken, uluslararası toplumun yeniden bir samimiyet testinden geçtiği kesin. Basmakalıp cümleler kurmaktan kaçınmak gerekir, ama Türkiye’yi eleştiren bazı Amerikalıların bile Obama’nın Suriye...
  Kobani'nin Kürt İç Siyasetine Etkisi
  IŞİD'in Eylül ayında Kobani'ye başlatmış olduğu saldırı hem Suriye meselesinde hem de bölgedeki Kürt siyasetinde dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. IŞİD'in Irak topraklarında Kürtlerin kontrol ettiği Sincar ve Mahmur'daki operasyonları sonrası başlayan süreçte ABD'nin öncülüğünde izlenen yeni stratejiyle birlikte, meselenin aktörleri ...
  Ortadoğu’da Devam Eden Dönüşüm Bağlamında Türkiye-Ürdün İlişkilerine Yeni Bir Bakış
  ORSAM Bölgesel Gelişmeler Değerlendirmesi serisinin 12. sayısı yayınlandı. Nur Köprülü'nün hazırladığı bu çalışmada, Türkiye ve Ürdün’ün bölgedeki sorunlar ve zorluklara karşı geliştirdikleri benzer dış politikaları konu almaktadır.
  IŞİD’in Su Kaynaklarını Bir Silah Olarak Kullanması
  1990’lı yıllardan itibaren suyun ve su kaynaklarının kıt olduğu bölgelerde bir savaş veya çatışma nedeni olabileceğine ilişkin senaryolar üretilmiş ve birincil olarak da bu senaryolar için Ortadoğu örnek gösterilmiştir. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Ortadoğu’da su kaynaklarının devletlerarası ilişkilerde işbirliği veya çatışma nedeni olabileceği geçmişte tecrübe edilmiştir.
  Gazze'ye Yardım Konferansı'nı Anlamlandırmak
  Filistin Barış Görüşmeleri'nin son raundundaki başarısızlık, bölgedeki tansiyonu tırmandırmış ve İsrail Ordusu'nun yaz aylarında düzenlediği operasyonla nihayet bulmuştur. Bu müdahale esnasında, Gazze'deki pek çok yerleşim yeri yoğun bombardımana tabi tutulmuş ve 2000'li yılların en yüksek insani kayıp rakamlarına sebep olunmuştur.
  Ankara’nın IŞİD Planının Merkezi Suriye
  Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ilerleyişinin uluslararası gündemde öne çıkması ve ABD'nin başını çektiği koalisyon çerçevesinde Ağustos 2014’te bu yapıyla askeri mücadele arayışlarına girilmesi, Türkiye’yi yeni açmazlarla karşı karşıya bıraktı.
  Kerkük’ten Gözlemler
  Haziran 2014’te Musul’da başlayan IŞİD terörü Musul’dan Bağdat’a kadar dalga dalga yayılırken, Ortadoğu’nun en büyük meselesi haline gelmeye başlamıştır. IŞİD’in günden güne etkinliğini ve kontrol alanını genişletmesi, aynı etkinliğini Suriye’de de göstermesi başta ABD olmak üzere bölgesel ve uluslararası güçleri harekete geçirmiş...
  IŞİD ile Savaşın Suriye Boyutu ve Türkiye'nin Hassasiyetleri
  ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile mücadele planını 10 Eylül 2014 tarihinde açıkladı. Plan, genel çerçevede, dört unsurdan oluşuyor: IŞİD hedeflerinin havadan vurulması, yerel güçlerin desteklenmesi, örgüte katılımın engellenip para akışının kesilmesi ile bölgeye insani yardımların sürdürülmesi.
  ORTADOĞU ANALİZ'in Yeni Sayısı Çıktı
  Ortadoğu’da Suriye ve Irak merkezli güvenlik krizlerinin giderek yoğunlaştığı bir dönemde İsrail’in Gazze saldırısı bölge ölçekli siyasette yeni bir krizin ortaya çıkmasına neden oldu. Suriye’deki iç savaşın neden olduğu insanlık dramına böylece yeni bir cephe açılmış oldu. 
  IŞİD Operasyonları ve Türkiye-Irak İlişkileri
  Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Haziran 2014’te Irak’ta başlattığı operasyonların alan hakimiyetiyle sonuçlanması ve örgütün giderek hız kazanan etkinliği bölgedeki siyasi denklemde yeni dinamiklerin de önünü açmış görünmektedir.
  Son Gelişmeler Işığında Terörle Mücadele Küresel Forumu ve İşlevi
  24 Eylül 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, New York’da Irak ve Suriye’de süregiden çatışmalar ışığında “Şiddet İçeren Aşırılıklara” ilişkin bir karar aldı. Söz konusu karar, IŞİD’in “Yabancı Terörist Savaşçılar”ına dair uluslararası camiada alınacak bir dizi tedbiri içermektedir. 
  22 Ekim 2014
  ORSAM Rapor No: 192
  Ekim 2014
  Tunus Seçimleri Arifesinde Türkiye-Tunus İlişkileri
  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 191
  Eylül 2014
  ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile
  Suriye’ye Olası Yansımaları

  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 190
  Haziran 2014
  Irak’ta 2014 Seçimleri,
  IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 189
  Nisan 2014
  Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler
  (Tr - Eng - Ar)
  ORSAM Rapor No: 188
  Kasım 2013
  2013 Ortadoğu Söyleşileri
  (Suriye- Mısır- Körfez Ülkeleri- Genel-Kürt-İran)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 187
  Kasım 2012
  2012 Suriye Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 186
  Kasım 2013
  2012 Arap Baharı Söyleşileri
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 185
  Kasım 2013
  2012 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İran-Körfez Ülkeleri-Filistin-Ürdün)
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 182
  Kasım 2013
  2011 Ortadoğu Söyleşileri
  (Genel-İsrail-Filistin-Mısır ve Afrika Ülkeleri-Ürdün-İran-Körfez Ülkeleri)
  (Tr)
  1 Eylül - 30 Eylül 2014
  Ana Sayfa    |    Üyelik    |    İletişim    |    Basın    |    Site Haritası    |    Bağlantilar    |    Rss