English
 • Türkiye - Ortadoğu
 • Kuzey Afrika
 • Filistin - İsrail
 • Suriye
 • İran
 • Irak
 • Basra Körfezi
 • Yemen
 • Afganistan-Pakistan
 • Terör - Ortadoğu
 • ABD - Ortadoğu
 • Ürdün
 • Lübnan
 • Enerji - Ekonomi - Çevre
 • Kafkasya - Ortadoğu
 • Orta Asya - Ortadoğu
 • Rusya Federasyonu - Ortadoğu
 • Irak Kürtleri
 • Irak Türkmenleri Çalışmaları
 • Diaspora Çalışmaları
 • Düşünce Kuruluşları
 • Konferanslar - Sempozyumlar
 • Paneller ve Çalıştaylar
 • Yuvarlak Masa Toplantıları
 • Türkmen Aydınları Toplantıları
 • Irak Türkmen Cephesi Musul İl Başkanlığı bünyesinde faaliyetler Mehmed Ali Efendioğlu ile Musul'daki siyasi gelişmeleri ve Türkmenlerin pozisyonunu konuştuk.
  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ile Bağdat'taki siyasi gelişmeleri ve Türkmenlerin pozisyonunu konuştuk.
  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı ve Irak Parlamentosu Kerkük Milletvekili Hasan Turan ile Bağdat'taki siyasi krizi, ITC'nin pozisyonunu ve Türkmenlerin durumunu konuştuk.
  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Türkmen Milletvekili Aydın Maruf ile IKBY ve Bağdat’ta yaşanan siyasi kriz ve Irak’ta Türkmenlerin durumu hakkında konuştuk.
  “Libya Yeniden Entegrasyon ve Kalkınma Programı” Genel Müdürü Mustafa Sagizli ile Libya'daki siyasi durum hakkında konuştuk.
  Kerkük İl Meclisi Başkan Vekili Rabvar Talabani ile Kerkük’teki mevcut durum hakkında konuştuk.
  Başbakan Başdanışmanı Muhammed Murtaza Yetiş ile Suriye’de 2011 sonrası gelişmelerin siyasi olarak nasıl algılandığı hakkında konuştuk.
  Irak Elektrik Bakanı El-Fahdavi ile Irak'ın ekonomik durumu hakkında konuştuk.
  Irak Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Humam Bakır Hammudi ile IŞİD’in kökenleri ve mevcut durumu hakkında konuştuk.
  IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dızayi ile IKBY’nin Başkanlık krizinin aşılması konusunda KDP’nin önerileri ya da düşünceleri hakkında konuştuk.
  Kürdistan İslami Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Ahmed ile Yekgirtu’n IKBY’nde yaşanmakta olan başkanlık tartışmaları hakkında konustuk.
  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı olan Halid Hoca ile Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi hakkında konuştuk.
  Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi Akademi ve Araştırma Kurumu Başkanı Ferid Asaserd ile IKBY açısından IŞİD ile yürütülen mücadelede gelinen son aşama hakkında konuştuk.
  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca ile Suriye’deki devrimin ve daha sonrasındaki silahlı çatışmanın gelişimi hakkında konuştuk.
  IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Hüseyin ile Ortadoğu’daki geniş çaplı gerginlikleri, bunların Irak’ı ve özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’ni nasıl etkilediği hakkında konuştuk.
  Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ile Suriye Türkmenleri hakkında konuştuk.
  T.C. Başbakanlık Başmüşaviri Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile 2003 Sonrası Irak'ın temel dinamikleri ve Türkiye-Irak ilişkilerini hakkında konuştuk.
  Davood Feirahi ile Ortadoğu ve bölgede yükselen mezhepçilik hakkında konuştuk.
  Molla Bahtiyar ile Bölgedeki Kürtlerin durumunun ne olacağına, IŞİD sorununu Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin tavrını konuştuk.
  Bobby Salman Sayyid ile Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü tarafından 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresi’nde “Ortadoğu’da Düzen ve Yeni Siyaset İmkânı” hakkında konuştuk.
  Necmettin Kerim ile Türkiye Irak ilişkilerini, yeni kurulan Irak hükümetinin durumunu, Kürt Bölgesel Yönetimi IŞİD ile mücadele sorunu ve Kerkük üzerine konuştuk.
  Arap Reform İnisiyatifi Yönetici Müdürü Bassma Kodmani ile 4. yılına giren Suriye iç savaşına Uluslararası toplumun bakışını, Suriye muhalefetinin durumunu, uluslararası aktörlerden beklentilerini konuştuk.
  Kahtan Vendavi: Irak’ın siyasi partileri, hükümet ve Kürt Bölgesindeki hükümetin aralarında anlaşma olduğu müddetçe Kerkük’e IŞİD giremez.
  Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri Irak’ta yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Naciri: “Bölgenin Geleceği Asli Unsurlarının Değişen Statükoya Verecekleri Cevaba Bağlı”
  Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin küresel ekonomik sisteme eklemlenmesi olmazsa olmaz”
  AFAD Başkanı: “Türkiye Başarısını Tecrübesine, Sistemli Olmasına ve Siyasi İradesine Borçlu”
  Lübnan'ın başkenti Beyrut’ta, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) hazırladığı ve Suriye'de beş yıldır devam eden iç savaşın çevre ülkelere etkilerini inceleyen "Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkileri" raporu katılımcılarla paylaşılmıştır.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Beyrut Amerikan Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Issam Fares Enstitüsü işbirliğinde 15 Haziran 2016 tarihinde ORSAM’ın yayınladığı “Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkisi” başlıklı rapor çalışmasının tanıtım toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  Ankara’da faaliyet gösteren Güneydoğum Derneği, Ankara Ticaret Borsasının ev sahipliği ve desteğiyle 12 Mayıs 2016 tarihinde “Sığınmacıların Sorunları ve Gelecekleri” konulu bir çalıştay düzenlemiştir.
  4-7 Mayıs 2016 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi’nde Ortadoğu’da Devlet, Devlet-Dışı Aktörler ve Demokrasi konulu 2. Uluslararası Ortadoğu Sempozyumu düzenlenmiştir.
  ORSAM’nin Konrad Adenauer Vakfı Türkiye Temsilciliği desteği ile yürüttüğü proje kapsamında hazırladığı “Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkileri” başlıklı rapor çalışmasının tanıtım toplantısı 26 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirildi.
  17-20 Nisan 2016 tarihleri arasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu’nda yer alan 8 farklı siyasi partinin milletvekilleri ve parlamento müsteşarlarından oluşan 12 kişilik bir heyet, ORSAM’ın davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret etmiştir.
  ORSAM ve YBÜ/ULISA Merkezi 31 Mart 2016 tarihinde ‘İran ve Komşuları: Fırsatlar ve Zorluklar’ başlıklı ortak bir panel düzenledi.
  Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi ve beraberindeki heyet 2-6 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  2 Mart 2016 tarihinde SESRIC, ORSAM ve SETA tarafından “Radikalizm ve Şiddet İçeren Aşırıcılık” konulu bir Uzman Grubu Toplantısı düzenlenmiştir.
  ORSAM, T.C. Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı SAM ve Japonya Büyükelçiliği desteği ile Ankara HiltonSa Hotel’de “Küresel İlişkiler Üzerine Türkiye-Japonya Diyaloğu” konulu ortak bir sempozyum düzenlemiştir.
  ORSAM 18 Şubat 2016 Perşembe günü MIKTA üyesi ülkelerden diplomatları ağırladı.
  ORSAM, Amman merkezli MESC (Ortadoğu Çalışmaları Merkezi) ile birlikte 15 Şubat 2016’da Amman’da ortak bir çalıştay düzenledi.
  12 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda ORSAM’ın yanı sıra Avrupa Komisyonu, AFAD, Genç Türkiye Dostları, İsveç Büyükelçiliği ve Heinrich Böll Vakfı işbirliğiyle hazırlanan ve Suriye krizinin insani trajedisine dikkat çekmek amacıyla Türkiye’deki Suriyelileri konu alan Syrian Spillover adlı belgeselin lansmanı gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, 9-10 Ocak 2016 tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’da bir dizi etkinlik düzenledi ve temaslarda bulundu.
  Suriye Türkmen Meclisi ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) işbirliğinde düzenlenen “Suriye Türkmenleri İçin Stratejik Vizyon Çalıştayı”nın birincisi Ankara'da gerçekleştirildi.
  ORSAM, 23 Aralık 2015 tarihinde, Nükleer Anlaşma Sonrası Yeni Bölgesel Dinamikler ve Türkiye-İran ilişkileri konulu bir panel gerçekleştirdi.
  ORSAM, UCL ve Uluslararası IPLI ile birlikte 16 Kasım 2015 tarihinde Leuven/Belçika'da "Sığınmacılara Destek ve Göç Yönetimi ile Terörizmle Mücadelede AB-Türkiye İşbirliğini Arttırmak" konulu bir konferans düzenlemiştir.
  14 Aralık 2015 tarihleri arasında ev sahipliği ORSAM, New-Med Research Network ve IAI tarafından yapılan “Akdeniz'de Radikalleşme: Eski ve yeni Faktörler" başlıklı bir konferans düzenlenmiştir.
  YTB’nın desteği ile saha çalışmasına dayalı olarak hazırlanan “Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü: Lübnan’da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası” başlıklı raporun Beyrut’ta gerçekleşen tanıtım toplantısı 11 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
  Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (PISM) heyeti 3 Aralık 2015 tarihinde ORSAM’ı ziyaret etti.
  ORSAM, PODEM, Saferworld, Baytna Syria işbirliğinde 1 ve 2 Aralık 2015 tarihlerinde sırasıyla Gaziantep ve Ankara’da Suriyeli sığınmacıların geleceği ve Türkiye’ye etkilerini tartışmak üzere iki çalıştay düzenlendi.
  T.C Dışişleri Bakanlığı'nda staj yapmış ve eğitim almış öğrenciler tarafından kurulmuş ve SAM (Stratejik Araştırmalar Merkezi) danışmanlığında çalışan bir platform olan SAM Öğrenci Platformu 26 Kasım 2015 Perşembe günü ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  ORSAM 19 Kasım 2015 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Stratejik Araştırmalar Merkezi heyetini konuk etmiştir.
  ORSAM, 6 Kasım 2015 tarihinde TESEV, TOBB ETÜ ve Young Friends of Turkey (YFoT) işbirliği ile TOBB ETÜ’de bir konferans düzenlemiştir.
  27 Ekim 2015 tarihinde, Vietnam merkezli Afrika ve Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü (Institute for Africa and Middle East Studies-IAMES) temsilcileri Dr. Nguyen Manh Hung ve Pham Thi Kim Hue ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından 21 – 22 Ekim 2015 tarihlerinde yedincisi gerçekleştirilen Uludağ Uluslararası İlişkiler Konferansının ikinci gününde ORSAM oturumu düzenlenmiştir.
  ORSAM, 18-21 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiği Japonya çalışma ziyareti kapsamında 21 Ekim 2015 tarihinde Japan Institute of International Affairs (JIIA) ile bir çalıştay düzenlenmiştir.
  ORSAM, 18-21 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiği Japonya çalışma ziyareti kapsamında 20 Ekim 2015 tarihinde TheInstitute of EnergyEconomics(JIME)’debir çalıştay gerçekleştirmiştir.
  7 Ekim 2015 tarihinde, Ukrayna Milli Bilimler Akademisi, Ukraine Analytica ve Ukrayna Büyükelçiliği temsilcilerinden oluşan beş kişilik heyet ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM ve Middle East Institute işbirliğinde 28 Eylül 2015 Pazartesi günü ABD’de Washington D.C.’de “Irak, Türkiye ve ABD: IŞİD’e Karşı Koalisyonu Güçlendirmek ” başlıklı bir toplantı düzenlenmiştir.
  ORSAM ve KAGEM işbirliğinde 14-19 Eylül 2015 tarihleri arasında Ankara’da “Irak Türkmen Kadınları için Kişisel Gelişim ve Liderlik Okulu” projesi kapsamında Kerkük ve Erbil’den gelen 15 Türkmen kadına eğitim verilmiştir.
  T. C. Dışişleri Bakanlığı SAM bünyesinde staj yapmakta olan bir grup öğrenci 17 Eylül 2015 tarihinde ORSAM bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, Moskova merkezli PolitKontakt ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde, TOBB ETÜ kampüsünde iki gün süren bir sempozyum gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM ve TİKA’nın işbirliğinde T.C. Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nin desteğiyle, 24 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında “Irak Türkmenleri Kişisel Gelişim ve Liderlik Okulu” projesi kapsamında Irak'tan Türkiye'ye gelen Türkmen genclere eğitim verilmiştir.
  Suriye Türkmen Meclisi ve ORSAM işbirliğinde 3 Eylül 2015 tarihinde “Suriye’nin Kuzeyindeki Gelişmeler Bağlamında Güvenli Bölge Tartışmaları ve Türkmenlerin Konumu” başlıklı kapalı çalıştay toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  Iraklı Bektaşi Heyetiyle 17 Ağustos 2015 tarihinde ORSAM’da bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
  YTB’nın desteği ile saha çalışmasına dayalı olarak hazırlanan “Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü: Lübnan’da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası” başlıklı raporun tanıtım toplantısı 30 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, Türk Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu işbirliği ile hazırlanan Türk Kızılayı Toplum Merkezi Projesi İhtiyaç Tespiti başlıklı rapor, 13 Temmuz 2015 tarihinde TEPAV’nda gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıtılmıştır.
  8 Haziran 2015 tarihinde ORSAM tarafından T.C. Başbakanlığı’nın desteği ile “Türkiye-Irak İlişkileri” başlıklı çalıştay düzenlenmiştir.
  9 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen ORSAM tarafından yayınlanan "Irak’ta IŞİD Sonrası Tartışmalı Aktör: Haşdi Şaabi” başlıklı raporun sunumu gerçekleştirilmiştir.
  Georgia State Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden bir grup öğrenci 18 Mayıs 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  SDE (Stratejik Düşünce Enstitüsü) Akademi’den bir grup öğrenci, 09 Mayıs 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu’ndan kırk kişilik bir öğrenci grubu, 05 Mayıs 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kalyoncu Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (KALMEC) arasında 3 Nisan 2015 tarihinde “Suriye Krizi’nin Bölge Ülkelerine Etkileri” konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, ulusal ve uluslararası alanda attığı adımlarlara bir yenisi daha ekleyerek, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığına bağlı olan düşünce kuruluşu Al-Nahrain Center ile işbirliği protokolü imzalamıştır.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve ABD merkezli araştırma merkezi Near East South Asia (NESA) işbirliğinde 24-25 Mart 2015 tarihlerinde “Stratejik Çalışmalar Zirvesi” düzenlenmiştir.
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Münazara ve Sosyal Bilimler Topluluğu’ndan bir öğrenci grubu, 24 Mart 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.
  Shanghai Institute for International Studies(SIIS)’ten dört kişilik bir heyet 17 Mart 2015 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir
  25 kişilik Gençlik Heyeti, ‘Gençlik Köprüsü Programı’nın ilk günü olan 17 Mart 2015 tarihinde ORSAM'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Dr. Davood Feirahi ile SETA Araştırmacısı Can Acun’un konuşmacı olarak katıldıkları “Türkiye ve İran Perspektifinden Müslüman Kardeşler Hareketi” konulu bir yuvarlak masa toplantısı 6 Mart 2015 Cuma günü ORSAM’da gerçekleştirildi.
  ORSAM ve Beyrut Amerikan Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Issam Fares Enstitüsü işbirliğinde 2 Mart 2015 tarihinde Beyrut Amerikan Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Issam Fares Enstitüsü oditoryumunda “Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkisi” başlıklı bir panel düzenlenmiştir.
  Katar Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden dört kişilik bir heyet 17 Şubat 2015 tarihinde ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  ORSAM ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) işbirliği ile 28 Ocak 2015 tarihinde Arap Barış Girişimi Kıdemli Araştırmacısı Alvaro Vasconcelos’un konuşmacı olduğu bir toplantı düzenlenmiştir.
  23 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da ORSAM tarafından Yabancı Terörist Savaşçılar konusunda “The State of Affairs in Foreign Terrorist Fighters Research Workshop” başlıklı bir uluslararası çalıştay düzenlenmiştir.
  ORSAM ve TESEV işbirliğinde hazırlanan Suriyeli Sığınmacıların toplumsal ve ekonomik etkilerini inceleyen raporlar 9 Ocak 2015 tarihinde TOBB Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantı ile tanıtılmıştır.
  ORSAM 26 Aralık-31 Aralık 2014 tarihleri arasında Irak’ın Erbil, Süleymaniye ve Kerkük vilayetlerine saha araştırması kapsamında ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Ege Üniversitesi, ULİT -Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nun ORSAM Ziyareti
  ORSAM-NESA-Yıldız Teknik Üniversitesi İşbirliğinde “Değişen Ortadoğu’da Irak, Suriye ve Türk-Amerikan İlişkileri” Başlıklı Toplantı
  Rusya Federasyonu Gazeteci heyeti 9 Aralık 2014 tarihinde Ortadoğu ve Türkiye ilişkileri hakkında bilgi almak için ORSAM’ı ziyaret etmişlerdir.
  Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nun ORSAM Ziyareti
  Uludağ Üniversitesi “Uluslararası İlişkiler Konferansı”nda ORSAM Paneli Düzenlenmiştir
  ORSAM, İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, ABKAD ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ortak Konferans: “Müzakerelerin Ötesinde– Avrupa’da Türkiye’nin Geleceği”
  ORSAM, TOBB ETU Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Avusturya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile Dr. Gudrun Harrer’in konuşmacı olduğu bir konferans gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, SAM ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 3 Kasım 2014 tarihinde “Ukrayna’daki Güncel Gelişmelerin Ardından Karadeniz’de Bölgesel Güvenlik ve İşbirliği Perspektifi” başlıklı bir konferans düzenlemiştir.
  Sakarya Üniversitesi II. Ortadoğu'da Siyaset ve Toplum Kongresi’nde ORSAM Paneli Düzenlenmiştir
  ORSAM, Japonya Büyükelçiliği ve SAM işbirliği ile Japonya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 90. yıldönümü vesilesiyle “Japonya ve Türkiye –Nereden Geldik, Nereye Gidiyoruz?” konulu ortak bir sempozyum düzenledi.
  ORSAM, Woodrow Wilson International Center for Scholars işbirliği ile 25 Ağustos 2014 tarihinde Washington’da “Türkiye, Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi” başlıklı bir panel düzenlemiştir.
  Japonya’da faaliyet gösteren The Japan Institute of International Affairs (JIIA) isimli araştırma merkezinden altı kişilik bir heyet 19 Ağustos 2014 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, 13 Haziran 2014 Cuma günü “2014 Seçimleri Sonrası Irak’ın Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda farklı grupların seçim performansı değerlendirilirken, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iç siyaseti, Erbil-Bağdat ilişkileri de ele alındı.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İtalyan araştırma merkezi Istituto Affari Internazionali (IAI) işbirliğinde 6 Haziran 2014 tarihinde Roma’da “Turkish Policy toward the Syrian Crisis and the Impact of Refugees” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM ve Ürdün Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi, 26 Mayıs 2014 tarihinde Amman’da “Exchanges on the Middle East: Turkey-Jordan Relations within the Changing Regional Environment” başlıklı bir çalıştay düzenledi.
  ORSAM, Washington’da Middle East Institute ve Migration Policy Institute işbirliği ile “Syrians on the Edge: The Status of Refugees in Neighboring Countries” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM Kitapları No: 7
  Ortadoğu Kitapları No: 5
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bağdat
  ORSAM Kitapları No: 6
  Ortadoğu Kitapları No: 4
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Basra
  ORSAM Kitapları No: 5,
  Ortadoğu Kitapları No: 3

  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Musul
  "TÜRKİYE - IRAK İLİŞKİLERİ ÇALIŞTAYI"
  TUTANAĞI
  "ORSAM ORTADOĞU YAZ OKULU SEMİNER PROGRAMI"
   TUTANAĞI
  "JAPONYA - TÜRKİYE ARASINDAKİ
  BAĞLAR VE KARŞILIKLI ETKİLEŞİMİN GELECEĞİ TOPLANTISI"
  TUTANAĞI
  "2014 SEÇİMLERİ SONRASI IRAK’IN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU TÜRKMENLERİ SEMPOZYUMU"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU’DA KÜRTLER VE BÖLGENİN
  GELECEĞİNE ETKİSİ"
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  “IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİ’NDE SİYASAL
  GELİŞMELER VE TÜRKİYE İLE IRAKLI KÜRTLER
  ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ”
  TOPLANTISI TUTANAĞI


  Yayınlara Katkıda Bulunanlar
  Dr. Abdurrahman Deveci  
  Doç. Dr. Haldun Yalçınkaya Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan V. Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 
  Dr. Abdülmecit Bekir Irak Danıştayı Eski Başkanı 
  Yrd.Doç.Dr. Adil Baktıaya İstanbul Üniversitesi S.B.F.  
  Dr. Ali Balcı Sakarya Üniversitesi U.İ.B. 
  Ali Kemal Yıldırım Bankacı 
  Ali Oğuz Diriöz Bilkent Üniversitesi U.İ.B. Doktora Öğrencisi 
  Prof.Dr. Alon Ben-Meir New York Üniversitesi U.İ.B. 
  Argun Başkan ODTÜ Araştırma Görevlisi 
  E.Tümg. Armağan Kuloğlu ORSAM Başdanışmanı 
  Avukat Aslıhan Erbaş Açıkel A.Ü. Hukuk Fakültesi Doktora Öğrencisi 
  Dr. Atay Akdevelioğlu Ankara Üniversitesi U.İ.B. 
  Ayşe Ömür Atmaca ODTÜ U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Bahman HosseinPour İran Büyükelçisi 
  Yrd.Doç.Dr. Barış Özdal Uludağ Üniversitesi U.İ.B. 
  Prof.Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı 
  Berna Süer ODTÜ U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Bilgay Duman ORSAM Ortadoğu Uzmanı 
  Burak Bilgehan Özpek Bilkent Üniversitesi U.İ.B. Doktora Öğrencisi 
  Dr. Burcu Gültekin Punsmann TEPAV 
  Prof.Dr. Bülent Aras Işık Üniversitesi U.İ.B. Başkanı 
  Cem Yılmaz Gazi Üniversitesi U. İ. Doktora Öğrencisi 
  Çağlayan Çetin Atılım Fuarcılık ARGE Departmanı 
  Ceren Gürseler A.Ü. Afrika Araştırmaları ve Uygulamaları 
  Emre Yüksek TİKA (Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) Teknik Yardım Uzmanı  
  Doç.Dr. Erol Kurubaş Kırıkkale Üniversitesi U.İ.B. 
  Eyüp Ersoy Araştırmacı 
  Fatih Şen Abant İzzet Baysal Üniversitesi U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Prof.Dr. F. Gregory Gause Vermond Üniversitesi U.İ.B. 
  Prof.Dr. Gencer Özcan İstanbul Üniversitesi U.İ.B. 
  Dr. Giray Sadık Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 
  Gül Atmaca  
  Gülriz Şen ODTÜ U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Yrd.Doç.Dr. H. Tarık Oğuzlu Bilkent Üniversitesi U.İ.B. 
  Habib Hürmüzlü ORSAM Danışmanı 
  Yrd.Doç.Dr. Harun Öztürkler Afyon Kocatepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü 
  Dr. Irina Svistunova Moskova Üniversitesi U.İ.B. 
  Ivan Krastev Liberal Çalışmalar Merkezi Direktörü 
  Yrd. Doç. Dr. İdris Demir Ahi Evran Üniversitesi U. İ. B. Öğretim Üyesi 
  İlhan Devecioğlu  
  Dr. İsmet Abdülmecid Irak Danıştayı Eski Başkanı 
  Katerina Dalacoura Londra Ekonomi Üniversitesi U.İ.B. 
  Prof.Dr. Kayhan Barzegar İslam Azad Üniversitesi U.İ.B. 
  Doç.Dr. Kemal İnat Sakarya Üniversitesi U.İ.B. 
  Kemal Tarba Moskova Şehir Projesi ENKA Departmanı 
  Kerim El Yakubi İslami Fazilet Partisi Milletvekili 
  M. Mete Göknel Enerji Analisti 
  Dr. M. Bürkan Serbest Manas Üniversitesi (Türkiye-Kırgızistan) 
  Dr. Mahjoob Zweiri Katar Üniversitesi Tarih Bölümü 
  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin Gazi Üniversitesi U.İ.B., ORSAM Ortadoğu Danışmanı 
  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dalar Abant İzzet Baysal Üniversitesi U.İ.B 
  Prof.Dr. Meliha Benli Altunışık ODTÜ U.İ.B. 
  Mesut Taştekin Gazi Üniversitesi U.İ. B. Araştırma Görevlisi 
  Doç.Dr. Muhittin Ataman Abant İzzet Baysal Üniversitesi U.İ.B. Başkanı 
  Dr. Mustafa Serdar Palabıyık ODTU, TOBB Ekonomi Teknoloji 
  Dr. Mustafa Ziya Türkmeneli Kültür Vakfı Başkanı 
  Doç.Dr. Namık Sİnan Turan İstanbul Üniversitesi S.B.F. 
  Nebahat Tanrıverdi O ORSAM Ortadoğu Uzman Yardımcısı 
  Yrd.Doç.Dr. Nil Şatana Bilkent Üniversitesi U.İ.B. 
  Nuri Yeşilyurt A.Ü. U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Prof.Dr. Ofra Bengio Tel Aviv Üniversitesi 
  Oğuzhan Mutluer Bilkent Üniversitesi U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Oytun Orhan ORSAM Ortadoğu Uzmanı 
  Özdemir Hürmüzlü Gazeteci, Yazar 
  Doç.Dr. Özden Zeynep OKtav Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve U.İ.B. 
  Peter Semnby AB Güney KAfkasya Temsilcisi 
  Pınar Arıkan Sinkaya ODTÜ 
  Yrd.Doç.Dr. Pınar İpek Bilkent Üniversitesi U.İ.B. 
  Rahman Türkmen  
  Rıdvan Kalaycı Sakarya Üniversitesi U.İ.B. Araştırma Görevlisi 
  Prof.Dr. Robert O. Freedman John Hopkins Üniversitesi 
  Yrd.Doç.Dr. Sabri Çiftçi Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü 
  Doç.Dr. Sadi Çaycı Başkent Üniv. Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk AD Öğretim Üyesi 
  Seçkim Köstem McGill Üniversitesi 
  Salim Şahin Atlım Fuarcılık Genel Müdürü  
  Serah Kekeç Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzmanı 
  Selen Tonkuş ORSAM Ortadoğu Uzman Yardımcısı 
  Sercan Doğan ORSAM Ortadoğu Uzman Yardımcısı 
  Yrd. Doç. Dr. Serhat Erkmen ORSAM Ortadoğu Danışmanı, Ahi Evran Üniversitesi U.İ.B. Başkanı  
  Seyyid Ammar El Hekim Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı 
  Seyyid Yakup Emad  
  Simla Yasemin Özkaya Danışman,T.C. Dışişleri Bakanlığı Sınıraşan Sular Dairesi 
  Dr.Süreyya Yiğit Uluslararası Ataturk Alatoo Üniversitesi (Kırgızistan) 
  Dr. Taylan Özgür Kaya Akdeniz Üniversitesi, ODTÜ 
  Prof.Dr. Tayyar Arı Uludağ Üniversitesi U.İ.B. 
  Tuğba Özden Otto-Friendrich Üniversitesi Doktora Adayı 
  Prof.Dr. Türel Yılmaz Ahi Evran Üniversitesi 
  Ufuk Şanlı Araştırmacı-Yazar 
  Uğur Çil ORSAM Uzman Yardımcısı  
  Yrd. Doç. Dr. Veysel Ayhan Abant İzzet Baysal Üniversitesi U.İ.B., ORSAM Ortadoğu Danışmanı 
  Yusuf Türkoğlu İran Ülke Masası Sorumlusu, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi  
  Yusuf Yerkel SOAS-Londra Üniversitesi S. B.B. Doktora Öğrencisi 
  Ziya Abbaş Gazi Üniversitesi U. İ. B. Doktora Üniversitesi 
  Ziya Telaferli Gazi Üniversitesi U.İ.B. Doktora Üniversitesi 
  ORSAM Konuk - Röpörtajlar
  Abdulemir Abu Tabih Irak Ankara Büyükelçisi 
  Abdullah Bayraktar Irak Türkmen Adalet Partisi Türkiye Temsilcisi 
  Abdullah Tütüncü Irak İslam Yüksek Konseyi Türkiye Temsilcisi 
  Abdurrahman Kızılay Irak Türkmenlerinin Türkiye Kültür Elçisi, Irak Milli Ses Sanatcısı 
  Abdulrezzak Abdulghani Katar Devleti Ankara Büyükelçisi 
  Adil Abdülmehdi Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı 
  Agit Kh. Zaher Sarenj Araştırmalar Merkezi Türkiye Programı Direktörü 
  Ahmet Abdülcabbar El-Kerim Selahattin Valisi (Irak) 
  Ahg a Muhamed İsmaiel Al-Zaiem Al-Azhari Üniversitesi Ekonomik Kalkınma ve Stratejik Planlama (Sudan)  
  Ahmet Remzi Beyoğlu Ulusal Türkmen Öğrenci Birliği Başkanı 
  Dr. Ahmet Telaferli  
  Yrd. Doç. Alaa Muhamed Assiut Üniversitesinde Yardımcı Doçent (Mısır) 
  Dr. Alaeddin Alhadidi Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi 
  Ali Bapir Kürdistan İslami Cemaati Partisi Genel Başkanı (Erbil-Irak)  
  Ali Haşim Muhtaroğlu ITC Selahattin İl Başkanı ve Selahattin İl Meclis Üyesi 
  Prof. Dr. Alwan Hüssein Al-Rubaie Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı 
  Ammar Kahya Milli İslah Hareketi Kerkük Sorumlusu 
  Amr El Leithy Kahire Üniversitesi Ekonomik ve Siyasal B. Fakültesi 
  Arkan Muhammed Türkiye'de Yüksek Öğrenimini Sürdüren Telaferli Öğrenci 
  Asos Hardi Awene Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni 
  Yrd.Doç.Dr. Aude Signoles Fransız Araştırmacı, Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi ve U.İ.B. 
  Aydın Arslan Erbil Kardeşlik Ocağı Başkanı 
  Aydın Maruf ITV Erbil Milletvekili Adayı, Suriye Temsilcisi Yardımcısı 
  Azad Chalak Rozname Genel Yayın Yönetmeni 
  Azad Türeci ITC Erbil Temsilciliği Üyesi 
  Dr. Azhar Aylan Bağdat Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Merkezi  
  Bagdad Amreyev Kazakistan Ankara Büyükelçisi 
  Bahman Hoseinpour İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi 
  Dr. Basıl El Gureyri Irak Stratejik Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı 
  Bayar Mustafa Doski Duhok Üniversitesi  
  Cemal Hüseyin Gele Kürdistan TV Genel Yayın Yönetmmeni 
  Cemal Şan Irak Milli Türkmen Partisi Başkanı 
  Cemil Beyatlı ITC Kifri Sorumlusu 
  Cemil Oturakçı Türkmen Sağlık Memurları Derneği 
  Cevdet Naccar Türkmen Kültür Derneği Başkanı 
  Christer Asp İsveç Krallığı Ankara Büyükelçisi 
  Dervish Bin İsmail El Beluchi Oman Maliye Bakan Yardımcısı 
  Dilşat Çavuşlu Türkmen Liberal Hareketi 
  El Çiyad Selahattin Vilayet Meclisi Üyesi 
  Prof. Dr. Emir İçtem Türkolog, Türk Dil Kurumu Fahri Üyesi 
  Enver Bayraktar Irak Türkmen Adalet PArtisi Başkanı 
  Enver Muaviye İsmail Irak Yezidi Emiri 
  Ersan Sarıkahya Kerkük Haber Ajansı Türkiye Temsilcisi 
  Erşat Salihi ITC Kerkük Milletvekili Adayı 
  Esil Nuceyfi Musul Valisi 
  Faleh A. Cabbar Irak Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Kurucusu 
  Fatih Türkcan Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı 
  Falah Zeydan Beyatlı Milliyetçi Türkmenler Topluluğu Başkanı 
  Fevzi Ekrem Terzioğlu Sadr Hareketi Eski Milletvekili (Irak) 
  Fuat Tiğin Türkmeneli Aydınlar Derneği Başkanı 
  Gülşah Celal Mustafa ITC Bağdat Enformasyon Sorumlusu 
  Güner Kerküklü ITC Kadın Kolları Üyesi, Yazar 
  Halit El-Molla Irak Müslüman Alimler Heyeti Güney Bölgesi Başkanı 
  Hasan Özmen Irak Türkmen Cephesi Diyala Milletvekili (Irak) 
  Haşim Derviş Kerkük Eğitim Fakültesi Spor Bölümü, Kale Spor Kulübü Başkan Yardımcı 
  Haydar Ali Şeyh Sad El-Afra Gazetesi Başyazarı 
  Hay Eytan Cohen Yanarocak Tel-Aviv Üniversitesi Doktora Öğrencisi 
  Hazım Devletli Türkmeneli Telafer Televizyonu Sorumlusu 
  Hicran Kazancı ITC Türkiye Temsilciliği Dış İlişkiler Sorumlusu 
  Hikmet Çetin Dışişleri Eski Bakanı 
  Hişam Şabani Suriyeli Türkmen 
  Humam Bakır Hammudi Irak İslam Yüksek Konseyi Üst Düzey Yöneticisi, Irak Palamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı 
  Dr. Hunain Al-Kaddo Irak Meclisi Milletvekili, Domokratik Şabak Topluluğu Genel Sekreteri, Iraklı Şabakların Lideri 
  Hüsamettin Türkmen Türkmen Milliyetçi Hareketi Başkanı 
  Prof. Dr. Hüseyin Avni Tayfur Ahi Evran Üniversitesi 
  Hüseyin Neftçi Aydın Yazılım Genel Müdür Yardımcısı 
  İbrahim Halil El Allaf Irak Bölgesel Araştırmalar Merkezi Müdürü 
  Dr. İlham Beyatlı Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı 
  İrfan Kerküklü Türkmen Millet Partisi Başkanı, Kerkük İl Meclis Üyesi 
  Dr. İsmet Abdülmecid Irak Danıştayı Eski Başkanı 
  İsmet Hürmüzlü Devlet Tiyatrosu 
  Jale Neftçi ITC Kerkük Milletvekili Adayı 
  Joshua M. Landis Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Başkanı (Suriye) 
  Kamuran Bekir Türkmeneli Vakfı Erbil Temsilcisi 
  Kasım Hamza Türkmen Vefa Hareketi Kerkük Sorumlusu 
  Kasım Sabti Iraklı Ressam 
  Kazım Kerküklü Kale Spor Kulübü 
  Kenan Şakir Üzeyirağalı Türkmen Bağımsızlar Hareketi Başkanı 
  Kava Mahmut Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Kültür ve Gençlik Bakanı 
  Kerhi Altıparmak Türkmen Demokrasi Hareketi Başkanı 
  Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi 
  Dr. Kusay El Suheyl Sadr Grubu Milletvekili 
  Kürşat Çavuşoğlu Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Antalya Şubesi Başkanı 
  Lenore G. Martin Emmanuel Koleji Politika B.B. Kürsüsü Görevlisi 
  Leyla Fahrettin Hancı Türkmen Kadınlar Birliği Başkan Yardımcısı 
  Mahmut Kasapoğlu Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı 
  Mardin Gökkaya Türkmeneli Öğrenci Gençler Birliği Başkanı 
  Mehmet Haşim Şafak Gazetesi Baş Yazarı 
  Mehmet Hayri Erol Türkiye Maskat Büyükelçisi 
  Mehmet Tütüncü Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı 
  Metin Beyatlı Diyala Irak Türkmen Cephesi Eğitim Sorumlusu 
  Mohammed Nasser Hamed Al-Wohaibi Oman Sultanlığı Büyük Elçisi 
  Muhammed Ali El Davud Mustansariye Üniversitesi, Irak Eski Türkiye Büyükelçisi 
  Muhammed El Hamdani Irak Kültür Ateşesi 
  Muhammed Gani Türkmeneli Vakfı Erbil Temsilcisi Yardımcısı 
  Muhammed Tahir Türkmen Meclis Başkan Yardımcısı 
  Doç. Dr. Mustafa Kibaroğlu Bilkent Üniversitesi U.İ.B. 
  Dr. Mustafa Ziya Türkmeneli Kültür Merkezi Başkanı 
  Münir Kafili ITC Seçim Sorumlusu 
  Nazım Saiğ ITC Üyesi, Gazeteci 
  Nebil Harbo ITC Telafer Temsilcisi 
  Necat Hüseyin Irak İslam Yüksek Konseyi Kerkük Sorumlusu 
  Necdet Kevseroğlu Türkmeneli Gazetesi Başyazarı 
  Necmettin Çenebaz Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı 
  Nefi Demirci Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı 
  Nesrin Erbil İhsan Doğramacı Erbil Vakfı Genel Sekreteri 
  Nevzat Hadi Erbil Valisi 
  Nihat Aksu Aksu Spor Kulübü Başkanı 
  Niyazi Mimaroğlu Selahattin İl Meclis Üyesi 
  Av. Nurcan Kemal Kahya Avukat , Kerkük Sivil Toplum Kuruluşu ve Türkmen Avukatlar Biriliği Üyesi  
  Nurettin Kemal Türkmen İslami Birliği Kerkük Temsilcisi 
  Prof. Dr. Obada Kohela Kahire Üniversitesi İslam Tarihi Profesörü (Mısır) 
  Omair Anas Jawaharlal Nehru Üniversitesi Doktora Adayı (Hindistan)  
  Dr. Osama T. Al-Tikriti Irak İslam Partisi Genel Sekreteri 
  Rafid Ezzeydi Irak Bağımsız Seçim Komisyonu Türkiye Temsilcisi 
  Doç. Dr. Rasim Özyürek Bilkent Üniversitesi Bölge Ülkeleri Kurs Direktörü 
  Prof. Dr. Raymond Hinnebusch Ortadoğu ve Suriye Uzmanı 
  Rebwar Kerim Hewler Post Genel Yayın Yönetmeni 
  Reşit Taha Abdülmecit ITC Mendeli İlçe Meclisi Üyesi 
  Rıza Çolak ITC Telafer Güney Bürosu Temsilcisi 
  Riyaz Sarıkahya Türkmeneli Partisi 
  Rizgar Hurşit ITC Süleymaniye Temsilcisi 
  Dr. Saad Abdülaziz Muslit Musul Üniversitesi 
  Sabah Cemil Ümran Eski Irak Ankara Büyükelçisi 
  Dr. Sabah Suphi Hayder Selahattin Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı 
  Dr. Sadettin Ergeç ITC Başkanı 
  Sadun Köprülü ITC Türkiye Temsilcisi 
  Dr. Sahran Hamit Barzinji Selahattin Üniversitesi Hukuk ve Politika Bölümü 
  Salah Delo Kürdistan Demokrat Partisi Kerkük Sorumlusu (Irak) 
  Sanan Ağa Kasap ITC Eski Başkanı 
  Sayire Demirci Türkmen Birlik Partisi Kerkük İl Meclis Üyesi 
  Selahattin Bahattin Kürdistan İslami Birliği Partisi Genel Başkanı (Erbil-Irak) 
  Serdil Tahsin Bölgesel Kürt Parlamentosu Milletvekili 
  Seyyid Ammar El Hekim Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı 
  Sinan Adnan Türkmen İşçiler Sendikası Birliği Başkanı 
  Sinan Çelebi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Sanayi ve Ticaret Bakanı 
  Prof. Dr. Suphi Saatçi Kerkük Vakfı Genel Sekreteri 
  Şemsettin Kuzeci Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Basın ve Kültür İşleri Sorumlusu 
  Şenay Özden Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi 
  Şeyh Taki El Mevla Irak İslam Yüksek Konseyi Milletvekili 
  Şıwan Taveng Türk-Kürt Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 
  Talat Zulal Türkmeneli Kültür Vakfı Projeler Sorumlusu 
  Prof. Dr. Taras Samba Dünya Abaza Halkı Birliği Başkanı 
  Tayfa Kasap İhsan Doğramacı Kültür Merkezi 
  Prof. Dr. Tayyar Arı Uludağ Üniversitesi U.İ.B. 
  Timur Göksel Beyrut Amerikan Üniversitesi 
  Timur Taş Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İzmir Şubesi 
  Turhan Ketene Irak Türkleri Yardımlaşma Derneği 
  Turhan Müfti Türkmen Halk Derneği Başkanı, Kerkük İl Meclis Üyesi 
  Türkeş Salihi Türkmeneli Kerkük Yerel Televizyonu Müdürü 
  Prof. Dr. Udo Steinbach Alman Şarkiyat Enstitüsü Başkanı 
  Usame Nazım Dede ITC Diyala İl Başkanı 
  Ümit Beyatlı Türkmen Danışma Meclisi Başkanı 
  Ümit Halife Kürt Bölgesel Yönetimi Türkmen Kültürü ve Sanatı Genel Müdürü 
  Yalman Hacaroğlu Türkmeneli Uydu Televizyonu Müdürü 
  Yavuz Ömer Adil Türkmen Karar Partisi Başkan Yardımcısı 
  Yunus Bayraktar Türkmen Meclisi Başkanı 
  Prof. Dr. Zennun Yunus El Taii Musul Üniversitesi, Musul Araştırmalar Merkezi Müdürü 
  Dr. Ziyao Tarık Abduljabbaiz Bağdat Üniversitesi Diller Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı 
  ORSAM Toplantılarına Katkıda Bulunanlar
  Abdulah Bayraktar Irak Türkmen Adalet Partisi Türkiye Temsilcisi 
  Abdulah Öztekin Emekli Tuğgeneral 
  Dr. Abdullatif Umran Baath Gazetesi Baş Editörü 
  Ad Melkert BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi 
  Adil Selbi ITC Türkiye Temsilcisi Enformasyon Sorumlusu 
  Adil Selvi Irak Türkmen Cephesi 
  Dr. Adnan El Cumeyli Irak Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanlığı 
  Adnan Sakallı Türkmeneli Kültür Merkezi Öğrenci Sorumlusu 
  Agit Zaher SARENJN CENTER Türkiye Programı Direktörü 
  Prof. Dr. Ahat Andican Devlet Eski Bakanı 
  Ahmad Akef Suriye Radyosu Türkçe Bölümü Görevlisi 
  Ahmed Farman Saeed Al-Chalaby Bağdat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 
  Yrd. Doç. Dr. Ahmet Gündüz Mustafa Kemal Üniversitesi 
  Doç. Dr. Ahmet Han İstanbul Üniversitesi U.İ.B. 
  Ahmet Muratlı ITC Ankara Temsilcisi 
  Dr. Ahmet Telaferli  
  Alexander Kolesnikov Rusya Federasyonu Parlamanto Gazetesi Ortadoğu Gazetesi Başkanı 
  Yrd. Doç. Dr. Ali Akkemik Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi 
  Prof. Dr. Ali Aslan İstanbul Üniversitesi 
  Ali Berberoğlu  
  Prof. Dr. Ali Birinci Türk Tarih Kurumu Başkanı 
  Dr. Ali Musenna Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı 
  Yrd. Doç. Dr. Ali Tekin Bilkent Üniversitesi 
  Prof.Dr. Alon Ben-Meir New York Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Ortadoğu Çalışmaları 
  Prof. Dr. Amat Alrauf Hussein Mohammed Al Sharki Sana Üniversitesi 
  Prof. Dr. Amer Hasan Fayyadh Bağdat Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı 
  Prof. Dr. Amin Al Hemiari Thamar Üniversitesi Rektör Yardımcısı 
  Andrey V. Burarov Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı 
  Arif Keskin 21. YY. Türkiye Enstitüsü Uzmanı 
  Aristomene Varoukadis Dünya Bankası Ermenistan Bölge Direktörü 
  E.Tümg. Armağan Kuloğlu ORSAM Başdanışmanı 
  Artur Lyukmanov Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Dış Politika Bölümü Başkanı 
  Asad Abboud Thawra Gazetesi Baş Editörü 
  Asad Alam Dünya Bankası Güney Kafkasya Departmanı ve Orta Asya Bölge Direktörü 
  Dr. Avinoam Idan Haifa Üniversitesi 
  Aydın Bayraktar  
  Dr. Aydın Beyatlı Türkmeneli Kültür ve İşbirliği Vakfı 
  Bahadır Selim Dilek Gazeteci, Yazar 
  Bahar Konak Hazine Müsteşarlığı Yetkilisi 
  Dr. Basil El Gureyri Irak Stratejik Araştırmalar Merkezi 
  Başar Beyatlı  
  Doç. Dr. Bayar Mustafa Doski Duhok Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 
  Bayram Sinkaya ORSAM Ortadoğu Danışmanı, ODTÜ U.İ.B. 
  Betsy Carr Eyalet Milletvekili 
  Dr. Bilal N. Şimşir Emekli Büyükelçi 
  Bilgay Duman ORSAM Ortadoğu Uzmanı 
  Dr. Burcu Güntekin Punsmann TEPAV Dış Politika Analisti 
  Dr. Büşra Müftü  
  Doç. Dr. Celalettin Yavuz TÜRKSAM Başkan Yardımcısı 
  Cengiz Eroğlu Tarih Araştırmacısı 
  Prof. Dr. Cezmi Eraslan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı 
  Chap Peterson Eyalet Senatörü 
  Prof. Dr. Choban K. Haydar Bağdat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 
  Cihan Candemir Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı 
  Dr. Cüneyt Şakir  
  Çetin Dökmeci  
  Çetin Gürcün Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkan Vekili 
  Yrd. Doç. Dr. Davut Hut Marmara Üniversitesi 
  Dr. Deniz Kutluk Emekli Tümamiral, Türk-ARGE Yönetim Kurulu Üyesi 
  Dr. Didem Danış ORSAM Danışmanı , Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 
  Dinçer Özdamar Emekli Tuğgeneral 
  Prof. Dr. Dureyd Abdülkadir Nuri Irak Kültür Ateşesi Yardımcısı 
  Dursun Topçu ITO Yönetim Kurulu Başvekili 
  Elly Snyder Şirket Danışmanı 
  Engin Soysal Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı 
  Erdal Yurdakul  
  Erdoğan Karakuş Emekli Korgeneral 
  Prof. Dr. Erol Taymaz ODTÜ Ekonomi Bölüm Başkanı 
  Ersan Sarıkahya Kerkük Haber Ajansı Türkiye Temsilcisi 
  Doç. Dr. Ersel Aydınlı Bilkent Üniversitesi U.İ.B. Başkanı 
  Erşat Hürmüzlü Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Başdanışmanı 
  Prof. Dr. Esat Arslan Çağ Üniversitesi U.İ.B. 
  Esedullah Oğuz Araştırmacı 
  Prof. Dr. Esin Dayı Erzurum Atatürk Üniversitesi 
  Fatih Türkcan Türkmeneli Kültür ve İşbirliği Vakfı Başkanı 
  Prof. Dr. Fazıl Bayat İslam Konferansı Teşkilatı, IRSICA 
  Dr. Ferid Müftü  
  Fikret Bila Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi 
  Prof. Dr. Fuat Mohammed Kasım Musul Üniversitesi 
  Fuat Tiğin Türkmen Aydınlar Derneği Başkanı 
  Doç. Dr. Füsun Türkmen ORSAM Ortadoğu Danışmanı, Galatasaray Üniversitesi U.İ.B  
  Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü 
  Prof. Dr. Gülay Öğün Bezer Marmara Üniversitesi 
  Gürbüz Evren Kanal-B Program Yapımcısı, Siyaset Bilimci 
  Yrd. Doç. Dr. Gürhan Bahadır Mustafa Kemal Üniversitesi 
  Güven Sak TEPAV Direktörü 
  Habib Hürmüzlü ORSAM Danışmanı 
  Hafez Al Bukari Yemen Kamuoyu Araştırma Merkezi Başkanı 
  Haldun Solmaztürk Emekli Tuğgeneral, Bilgi Üniversitesi 
  Halil Çolak Karayolları Genel Müdürlüğü Savunma Uzamanı 
  Hamid Al Awadhi Sana Üniversitesi Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı 
  Doç. Dr. Harun Öztürkler ORSAM Ortadoğu Ekonomileri Danışmanı, Afyon Kocatepe Ü.İ.B. 
  Harwey Morgan Eyalet Milletvekili 
  Doç. Dr. Hasan Ali Karasar Bilkent Üniversitesi U.İ.B. 
  Hasan Turan Kerkük İl Meclisi Üyesi 
  Prof. Dr. Hasan Ünal Gazi Üniversitesi 
  Hıdır Çoban Bağdat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 
  Dr. Hicran Kazancı ITC Türkiye Temsilciliği Dış İlişkiler Sorumlusu 
  Hikmet Çetin Dışişleri Eski Bakanı 
  Hüseyin Avni Tayfun  
  Hüseyin Bayatlı  
  Iraklı Alasania Bizim Gürcistanımız-Hür Demokratlar Partisi Başkanı 
  Iyad Allavi El Irakiye Listesi Lideri, Irak Eski Başkanı 
  Prof. Dr. İbrahim Halil El Allaf Bölgesel Araştırmalar Merkezi Müdürü 
  Prof. Dr. İdris Bal Polis Akademisi ve Turgut Özal Üniversitesi U.İ.B. 
  Dr. İlham Beyatlı Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi Başkanı 
  Prof. Dr. İmalettin Halil Musul Üniversitesi 
  İmat Beyatlı  
  İnci Muratlı Irak Araştırmacısı 
  İrina Svistunova Moskova Devlet Üniversitesi U.İ.B. 
  Dr. İsmet Abdülmecid Irak Danıştayı Eski Başkanı 
  İsmet Sezgin Eski İçişleri Bakanı 
  Dr. İssam M. A. S. Shakir Bağdat Üniversitesi Bilimsel İşler Müdürü 
  İzzet Bingürdal Emekli Tümgeneral 
  İzzettin Gürdal Emekli Tuğgeneral 
  Dr. Jale Nur Ece Başbakanlık Özelleştirme İdaresi 
  Jiyad Yahya Suriye Devlet Televizyonu Kameramanı 
  Jim Scott Eyalet Milletvekili 
  Prof. Dr. Jun Furuya Tokyo Üniversitesi 
  Prof.Dr. Kazım Yaşar Kopraman Gazi Üniversitesi 
  Kemal Beyatlı Irak Türkmen Basın Konseyi Başkanı 
  Prof. Dr. Kemal Kirişçi Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve U.İ.B. 
  Kenzi Süner  
  Prof.Dr. Kerem Alkin İstanbul Ticaret Üniversitesi 
  Dr. Khaled Fattah St. Andrews Üniversitesi 
  Kudret Kevseroğlu 19 Mayıs Üniversitesi 
  Dr. Kürşat Çavuşoğlu Irak Türkmen Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı 
  L. Murat Burhan Tiflis Büyükelçisi 
  Doç. Dr. Lütfü Savaş Antakya Belediye Başkanı 
  M. Emin Değer Türkiye Irak Derneği Başkanı 
  M. Sadık Yıldız Türk-Yemen İş Konseyi Kurucu Başkanı 
  Prof.Dr. M. Şerefettin Canda Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü 
  Ma Zhengang Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Başkanı 
  Prof.Dr. Mahmud Ali El Davud Mustansariye Üniversitesi 
  Mahmut Kasap Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı 
  Mahmut Yeter MAFTAA Müdürü 
  Marie-Theresa Helal Kanada Büyükelçiliği Temsilcisi 
  Mary Helen Morgan Milletvekili Eşi 
  Prof. Dr. Masayuki Yamauchi MERIJ Yönetici Başkanı (Japonya) 
  Prof.Dr. Mehmet Aydın Devlet Bakanı 
  Mehmet Celalettin Lekesiz Hatay Valisi 
  Mehmet Erdoğdu AK Parti Gençlik Kolları Ankara İl Başkan Yardımcısı 
  Mehmet Sarıkahya Kerkük Vakfı 
  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin ORSAM Ortadoğu Danışmanı, Gazi Üniversitesi U. İ. B. 
  Mehmet Tekin Mustafa Kemal Üniversitesi 
  Mehmet Tütüncü Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı 
  Prof.Dr. Meliha Benli Altunışık ODTÜ U.İ.B. Başkanı 
  Mesut Barzani Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı 
  Mete Belovacıklı TRT-Türk Koordinatörü, Gazeteci, Yazar 
  Mete Çubukçu NTV Haber Müdürü, Araştırmacı Gazeteci, Yazar 
  Metehan Demir Hürriyet Gazetesi 
  Mitat Çelikpala TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 
  Mithat İbrahim Irak Türkleri Adalet, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı 
  Prof.Dr. Mousa Jawad Azeez Al-Musawi Bağdat Üniversitesi Rektörü 
  Dr. Muhammed Adil Türk-Arap Bilim, Kültür ve Sanat Derneği Başkanı 
  Prof.Dr. Muhammed Al Hamdani Irak Kültür Müsteşarı 
  Muhammed Rıza Kerim Cabbari İran Büyükelçisi 
  Mukaddes Arslan Atatürk Araştırma Merkezi Uzmanı 
  Murat Özçelik Türkiye Bağdat Büyükelçisi 
  Murat Yetkin Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi 
  Prof.Dr. Mustafa Aydın TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 
  Mustafa Balbay Cumhuriyet Gazetesi 
  Doç. Dr. Mustafa Kibaroğlu Bilkent Üniversitesi 
  Mustafa Mahmut  
  Dr. Muzaffer Arslan Irak Cumhurbaşkanlığı Türkmenlerden Sorumlu Danışmanı 
  Münir Kafili ITC Seçim Sorumlusu 
  Prof.Dr. Nabeel Kadım Abid Alsahib Al-Azraqi Bağdat Üniversitesi Al Havarizmi Mühendislik Fakültesi Dekanı 
  Dr. Najdat Yashar Murad Bağdat Üniversitesş Türk edebiyatı 
  Nancy Scott Milletvekili Eşi 
  Dr. Nefi Demirci Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Onursal Başkanı 
  Nesrin Erbil İhsan Doğramacı Erbil Vakfı Genel Sekreteri 
  Dr. Nihat Ali Özcan TEPAV Uzmanı 
  Nikolay Trapsh Rostov-on-Don Üniversitesi Tarih Fakültesi Dekanı 
  Yrd.Doç.Dr. Nil Şatana Bilkent Üniversitesi U.İ.B. Öğretim Üyesi 
  Nobuaki Tanaka Japonya'nın Ankara Büyükelçisi 
  Doç. Dr. Nobumasa Akiyama Japonya Hitotsubashi Üniversitesi Öğretim Üyesi 
  Noria Abdulla Al-Hamani Yemen Ankara Büyükelçisi 
  Prof.Dr. Nusret Çam Ankara Üniversitesi 
  Nüzhet Kandemir Emekli Büyükelçi, Stratejik Düşünce Enstitüsü 
  Oliver Le Ber Dünya Bankası Sürdürülebilir Gelişim Departmanı Avrupa ve Orta Asya Bölümü Ulaştırma Uzmanı 
  Onur Gökçe Emekli Büyükelçi, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi 
  Onur Öymen Bursa Milletvekili 
  Osman Göksel BTC ve Nabucco Türkiye Koordinatörü 
  Prof.Dr. Osman Horata Atatürk Kültür Merkezi Başkanı 
  Osman Said Bilim ve Kültür Forumu Müdürü, Felluce 
  Özgür Ünlühisarcıklı Alman Marshall Fonu 
  Yrd. Doç. Dr. Özlem Tür ORSAM Danışmanı, ODTÜ U. İ. B.  
  Patricia Elwood Wachington DC Protokol Müdürü 
  Pedro L. Rodriguez Dünya Bankası Ekonomik İdare Birimi Avrupa ve Kafkasya Orta Asya Bölümü Ekonomist 
  Peter Semnby AB Güney Kafkasya Temsilcisi 
  Rahma Hugaira Medya Kadın Forumu Başkanı 
  Dr. Raid Yusuf Cihad Bağdat İslam Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı (Irak)  
  Rana Haj İbrahim Tishreen Gazetesi Muhabiri 
  Prof. Dr. Recep Boztemur ODTÜ Ortadoğu Çalışmaları Üyesi 
  Remzia Abbas Al Eryani Arap Kadınlar Birliği Genel Sekreteri, Yemen Kadınlar Birliği Başkanı 
  Rıza Cevad Taki Irak İslami Yüksek Konseyi Milletvekili, Meclis Siyasi İlişkiler Komisyonu Başkanı 
  Robert Lee Amerikan Büyükelçiliği Askeri Siyaset Bölümü 
  Ruhsar Pekcan DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanı 
  Dr. Saad Abdülaziz Muslit Musul Üniversitesi  
  Doç. Dr. Sadi Çaycı Uluslararası Hukuk Koordinatörü 
  Sadun Köprülü ITC Türkiye Temsilcisi 
  Salman Nalbantoğlu Irak Türkleri Kardeşlik ve Kültür Derneği Başkanı 
  Savaş Avcı Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Başkanı 
  Selçuk Başaran  
  Selçuk Korkut Emekli Büyükelçi 
  Yrd. Doç. Dr. Selim Kaya Mustafa Kemal Üniversitesi 
  Prof.Dr. Selma Yel Gazi Üniversitesi 
  Semih İdiz Milliyet Gazetesi 
  Sena Abdullah El Taii Bölgesel Araştırmalar Merkezi 
  Dr. Serdar Erdurmaz TÜRKSAM 
  Serhat Akça TRT-İnt Tv 
  Yrd. Doç. Dr. Serhat Erkmen Ahi Evran Üniversitesi U. İ. B.Başkanı 
  Dr. Seyid Muhammed Kazım Saccadpur İran Dışişleri Bakanlığı Büyükelçisi 
  Seyyid Ammar El Hekim Irak Yüksek İslam Konseyi Başkanı 
  Sharon Peterson Senatör Eşi 
  Yrd. Doç. Dr. Songül Çolak Mustafa Kemal Üniversitesi 
  Doç. Dr. Sotnichenko Alexsander St.-Petersburg Devlet Üniversitesi U.İ.B. 
  Sönmez Köksal Emekli Büyükelçi 
  Prof.Dr. Sulaiman Murtadha Abbas Abu-Nayla Bağdat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Bölüm Başkanı 
  Dr. Suphi Nazım Bağdat Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi 
  Suphi Saatçi Kerkük Vakfı Genel Sekreteri 
  Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu Mustafa Kemal Üniversitesi 
  Şenay Yıldız Akşam Gazetesi Yazarı 
  Şükrü Elekdağ İstanbul Milletvekili 
  Prof.Dr. Talib Abduljabbar Mohammed Bağdat Üniversitesi Diller Fakültesi Dekanı 
  Yrd. Doç. Dr. Tarık Oğuzlu Bilkent Üniversitesi U.İ.B. Öğretim Üyesi 
  Timur Taş Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İzmir Şubesi Başkanı 
  Tunya Celasin Aydınalp Dünya Bankası Ankara Ofisi Dış İlişkiler Koordinatörü 
  Turan Moralı Türkiye Eski İran Büyükelçisi 
  Ulrich Zachao Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Bölgesi Türkiye Ülke Direktörü 
  Usameh Shahhoud Suriye Enformasyon Bakanlığı Dış Enformasyon Müdürü 
  Dr. Ümit Akkoyunlu Türkmen İstişare Meclisi Başkanı 
  Vehbi Dinçerler Milli Eğitim Eski Bakanı 
  Vural Savaş Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı 
  Yaşar Karagöz Emekli Tümgeneral 
  Yaşar Yakış Emekli Büyükelçi, Dışilşeri Eski Bakanı, MV ve AB Uyum Komisyon Başkanı 
  Dr. Yehya Kemal Khaleel Bağdat Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü 
  Yılmaz Aklar TEPAV Görevlisi 
  Dr. Yusuf Halaf Bağdat İslam Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (Irak) 
  Prof.Dr. Zekeria Kurşun Marmara Üniversitesi 
  Prof.Dr. Zemnun Yunus El Taii Musul Araştırmaları Merkezi Müdürü 
  Zeyna Najib Suriye Haber Ajansı Yazarı 
  Zilal Murshid Suriye Devlet Televizyonu Spikeri 
  Ziya Abbas Gazi Üniversitesi U.İ.B. Doktora Öğrencisi 
  Ziyat Köprülü Türkmeneli Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi 
  Dr. Ziya Muhammed Mahmut Bağdat İslam Üniversitesi Usuliddin Fakültesi (Irak) 
  Dr. Ziya Ubeyd El Zevbai Bağdat İslam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Şerri Hukuk Bölümü Başkanı (Irak)  
  * ORSAM olarak, çalışmalarımıza katkıda bulunan herkese en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.
  28 Haziran 2016
  ORSAM Rapor No: 202
  Ekim 2015
  Suriye Askeri Muhalefeti
  Raporu
  ORSAM Rapor No: 201
  Ağustos 2015
  Birleşmiş Milletler’in Libya
  Krizine Yaklaşımı
  Raporu 
  ORSAM Rapor No: 200
  Temmuz 2015
  Türk Kızılayı Toplum Merkezi
  Projesi 
  İhtiyaç Tespiti
  Raporu 
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 199
  Haziran 2015
  Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü:
  Lübnan’da Türk 
  Varlığı ve Osmanlı Mirası
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 198
  Mayıs 2015
  IŞİD Sonrası Irak’ta
  Tartışmalı Yeni Aktör: Haşdi
  Şaabi (Halk/Millet Yığınları)(Tr-Eng-Ar)
   
  ORSAM Rapor No: 197
  Mart 2015
  2015 İsrail Seçimleri:
  Süreçler, Aktörler, Projeksiyonlar
   
  ORSAM Rapor No: 196
  Ocak 2015
  Suriyeli Mültecilerin Türkiye’ye Ekonomik Etkileri:
  Sentetik Bir Modelleme
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 195
  Ocak 2015
  Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’ye Etkileri
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 194
  Aralık 2014
  Petrol Fiyatlarındaki Düşüş ve Ortadoğu Ekonomilerine Etkileri
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 193
  Kasım 2014
  Uluslararası Toplumda Japonya ve Türkiye: İşbirliği ve Potansiyel
  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 192
  Ekim 2014
  Tunus Seçimleri Arifesinde Türkiye-Tunus İlişkileri
  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 191
  Eylül 2014
  ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile
  Suriye’ye Olası Yansımaları

  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 190
  Haziran 2014
  Irak’ta 2014 Seçimleri,
  IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 189
  Nisan 2014
  Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler
  (Tr - Eng - Ar)
  1 Mayıs - 31 Mayıs 2016
  Ana Sayfa    |    Üyelik    |    İletişim    |    Basın    |    Site Haritası    |    Bağlantilar    |    Rss