English
 • Türkiye - Ortadoğu
 • Kuzey Afrika
 • Filistin - İsrail
 • Suriye
 • İran
 • Irak
 • Basra Körfezi
 • Yemen
 • Afganistan-Pakistan
 • Terör - Ortadoğu
 • ABD - Ortadoğu
 • Ürdün
 • Lübnan
 • Enerji - Ekonomi - Çevre
 • Kafkasya - Ortadoğu
 • Orta Asya - Ortadoğu
 • Rusya Federasyonu - Ortadoğu
 • Irak Kürtleri
 • Irak Türkmenleri Çalışmaları
 • Diaspora Çalışmaları
 • Düşünce Kuruluşları
 • Konferanslar - Sempozyumlar
 • Paneller ve Çalıştaylar
 • Yuvarlak Masa Toplantıları
 • Türkmen Aydınları Toplantıları
 • Irak Türkmen Cephesi Musul İl Başkanlığı bünyesinde faaliyetler Mehmed Ali Efendioğlu ile Musul'daki siyasi gelişmeleri ve Türkmenlerin pozisyonunu konuştuk.
  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ile Bağdat'taki siyasi gelişmeleri ve Türkmenlerin pozisyonunu konuştuk.
  Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkan Yardımcısı ve Irak Parlamentosu Kerkük Milletvekili Hasan Turan ile Bağdat'taki siyasi krizi, ITC'nin pozisyonunu ve Türkmenlerin durumunu konuştuk.
  تحدث السيد ايدن معروف النائب التركماني في برلمان اقليم كردستان العراق حول اوضاع التركمان في العراق وكذلك عن الأزمة السياسة بين اقليم كردستان العراق مع الحكومة المركزية في بغداد
  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Türkmen Milletvekili Aydın Maruf ile IKBY ve Bağdat’ta yaşanan siyasi kriz ve Irak’ta Türkmenlerin durumu hakkında konuştuk.
  “Libya Yeniden Entegrasyon ve Kalkınma Programı” Genel Müdürü Mustafa Sagizli ile Libya'daki siyasi durum hakkında konuştuk.
  Kerkük İl Meclisi Başkan Vekili Rabvar Talabani ile Kerkük’teki mevcut durum hakkında konuştuk.
  Başbakan Başdanışmanı Muhammed Murtaza Yetiş ile Suriye’de 2011 sonrası gelişmelerin siyasi olarak nasıl algılandığı hakkında konuştuk.
  Irak Elektrik Bakanı El-Fahdavi ile Irak'ın ekonomik durumu hakkında konuştuk.
  Irak Parlamentosu Başkanı Birinci Yardımcısı Humam Bakır Hammudi ile IŞİD’in kökenleri ve mevcut durumu hakkında konuştuk.
  IKBY Hükümet Sözcüsü Sefin Dızayi ile IKBY’nin Başkanlık krizinin aşılması konusunda KDP’nin önerileri ya da düşünceleri hakkında konuştuk.
  Kürdistan İslami Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Ahmed ile Yekgirtu’n IKBY’nde yaşanmakta olan başkanlık tartışmaları hakkında konustuk.
  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı olan Halid Hoca ile Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi hakkında konuştuk.
  Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi Akademi ve Araştırma Kurumu Başkanı Ferid Asaserd ile IKBY açısından IŞİD ile yürütülen mücadelede gelinen son aşama hakkında konuştuk.
  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca ile Suriye’deki devrimin ve daha sonrasındaki silahlı çatışmanın gelişimi hakkında konuştuk.
  IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Hüseyin ile Ortadoğu’daki geniş çaplı gerginlikleri, bunların Irak’ı ve özellikle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’ni nasıl etkilediği hakkında konuştuk.
  Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa ile Suriye Türkmenleri hakkında konuştuk.
  T.C. Başbakanlık Başmüşaviri Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile 2003 Sonrası Irak'ın temel dinamikleri ve Türkiye-Irak ilişkilerini hakkında konuştuk.
  Davood Feirahi ile Ortadoğu ve bölgede yükselen mezhepçilik hakkında konuştuk.
  Molla Bahtiyar ile Bölgedeki Kürtlerin durumunun ne olacağına, IŞİD sorununu Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin tavrını konuştuk.
  Bobby Salman Sayyid ile Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü tarafından 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresi’nde “Ortadoğu’da Düzen ve Yeni Siyaset İmkânı” hakkında konuştuk.
  Necmettin Kerim ile Türkiye Irak ilişkilerini, yeni kurulan Irak hükümetinin durumunu, Kürt Bölgesel Yönetimi IŞİD ile mücadele sorunu ve Kerkük üzerine konuştuk.
  Arap Reform İnisiyatifi Yönetici Müdürü Bassma Kodmani ile 4. yılına giren Suriye iç savaşına Uluslararası toplumun bakışını, Suriye muhalefetinin durumunu, uluslararası aktörlerden beklentilerini konuştuk.
  Kahtan Vendavi: Irak’ın siyasi partileri, hükümet ve Kürt Bölgesindeki hükümetin aralarında anlaşma olduğu müddetçe Kerkük’e IŞİD giremez.
  Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu üyeleri Irak’ta yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere 23 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Naciri: “Bölgenin Geleceği Asli Unsurlarının Değişen Statükoya Verecekleri Cevaba Bağlı”
  Hisarcıklıoğlu: “Türkiye’nin küresel ekonomik sisteme eklemlenmesi olmazsa olmaz”
  AFAD Başkanı: “Türkiye Başarısını Tecrübesine, Sistemli Olmasına ve Siyasi İradesine Borçlu”
  Lübnan'ın başkenti Beyrut’ta, Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) hazırladığı ve Suriye'de beş yıldır devam eden iç savaşın çevre ülkelere etkilerini inceleyen "Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkileri" raporu katılımcılarla paylaşılmıştır.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Beyrut Amerikan Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Issam Fares Enstitüsü işbirliğinde 15 Haziran 2016 tarihinde ORSAM’ın yayınladığı “Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkisi” başlıklı rapor çalışmasının tanıtım toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  Ankara’da faaliyet gösteren Güneydoğum Derneği, Ankara Ticaret Borsasının ev sahipliği ve desteğiyle 12 Mayıs 2016 tarihinde “Sığınmacıların Sorunları ve Gelecekleri” konulu bir çalıştay düzenlemiştir.
  4-7 Mayıs 2016 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi’nde Ortadoğu’da Devlet, Devlet-Dışı Aktörler ve Demokrasi konulu 2. Uluslararası Ortadoğu Sempozyumu düzenlenmiştir.
  ORSAM’nin Konrad Adenauer Vakfı Türkiye Temsilciliği desteği ile yürüttüğü proje kapsamında hazırladığı “Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkileri” başlıklı rapor çalışmasının tanıtım toplantısı 26 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirildi.
  17-20 Nisan 2016 tarihleri arasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu’nda yer alan 8 farklı siyasi partinin milletvekilleri ve parlamento müsteşarlarından oluşan 12 kişilik bir heyet, ORSAM’ın davetlisi olarak Türkiye’yi ziyaret etmiştir.
  ORSAM ve YBÜ/ULISA Merkezi 31 Mart 2016 tarihinde ‘İran ve Komşuları: Fırsatlar ve Zorluklar’ başlıklı ortak bir panel düzenledi.
  Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi ve beraberindeki heyet 2-6 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  2 Mart 2016 tarihinde SESRIC, ORSAM ve SETA tarafından “Radikalizm ve Şiddet İçeren Aşırıcılık” konulu bir Uzman Grubu Toplantısı düzenlenmiştir.
  ORSAM, T.C. Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı SAM ve Japonya Büyükelçiliği desteği ile Ankara HiltonSa Hotel’de “Küresel İlişkiler Üzerine Türkiye-Japonya Diyaloğu” konulu ortak bir sempozyum düzenlemiştir.
  ORSAM 18 Şubat 2016 Perşembe günü MIKTA üyesi ülkelerden diplomatları ağırladı.
  ORSAM, Amman merkezli MESC (Ortadoğu Çalışmaları Merkezi) ile birlikte 15 Şubat 2016’da Amman’da ortak bir çalıştay düzenledi.
  12 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda ORSAM’ın yanı sıra Avrupa Komisyonu, AFAD, Genç Türkiye Dostları, İsveç Büyükelçiliği ve Heinrich Böll Vakfı işbirliğiyle hazırlanan ve Suriye krizinin insani trajedisine dikkat çekmek amacıyla Türkiye’deki Suriyelileri konu alan Syrian Spillover adlı belgeselin lansmanı gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, 9-10 Ocak 2016 tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’da bir dizi etkinlik düzenledi ve temaslarda bulundu.
  Suriye Türkmen Meclisi ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) işbirliğinde düzenlenen “Suriye Türkmenleri İçin Stratejik Vizyon Çalıştayı”nın birincisi Ankara'da gerçekleştirildi.
  ORSAM, 23 Aralık 2015 tarihinde, Nükleer Anlaşma Sonrası Yeni Bölgesel Dinamikler ve Türkiye-İran ilişkileri konulu bir panel gerçekleştirdi.
  ORSAM, UCL ve Uluslararası IPLI ile birlikte 16 Kasım 2015 tarihinde Leuven/Belçika'da "Sığınmacılara Destek ve Göç Yönetimi ile Terörizmle Mücadelede AB-Türkiye İşbirliğini Arttırmak" konulu bir konferans düzenlemiştir.
  14 Aralık 2015 tarihleri arasında ev sahipliği ORSAM, New-Med Research Network ve IAI tarafından yapılan “Akdeniz'de Radikalleşme: Eski ve yeni Faktörler" başlıklı bir konferans düzenlenmiştir.
  YTB’nın desteği ile saha çalışmasına dayalı olarak hazırlanan “Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü: Lübnan’da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası” başlıklı raporun Beyrut’ta gerçekleşen tanıtım toplantısı 11 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
  Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (PISM) heyeti 3 Aralık 2015 tarihinde ORSAM’ı ziyaret etti.
  ORSAM, PODEM, Saferworld, Baytna Syria işbirliğinde 1 ve 2 Aralık 2015 tarihlerinde sırasıyla Gaziantep ve Ankara’da Suriyeli sığınmacıların geleceği ve Türkiye’ye etkilerini tartışmak üzere iki çalıştay düzenlendi.
  T.C Dışişleri Bakanlığı'nda staj yapmış ve eğitim almış öğrenciler tarafından kurulmuş ve SAM (Stratejik Araştırmalar Merkezi) danışmanlığında çalışan bir platform olan SAM Öğrenci Platformu 26 Kasım 2015 Perşembe günü ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  ORSAM 19 Kasım 2015 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Stratejik Araştırmalar Merkezi heyetini konuk etmiştir.
  ORSAM, 6 Kasım 2015 tarihinde TESEV, TOBB ETÜ ve Young Friends of Turkey (YFoT) işbirliği ile TOBB ETÜ’de bir konferans düzenlemiştir.
  27 Ekim 2015 tarihinde, Vietnam merkezli Afrika ve Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü (Institute for Africa and Middle East Studies-IAMES) temsilcileri Dr. Nguyen Manh Hung ve Pham Thi Kim Hue ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından 21 – 22 Ekim 2015 tarihlerinde yedincisi gerçekleştirilen Uludağ Uluslararası İlişkiler Konferansının ikinci gününde ORSAM oturumu düzenlenmiştir.
  ORSAM, 18-21 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiği Japonya çalışma ziyareti kapsamında 21 Ekim 2015 tarihinde Japan Institute of International Affairs (JIIA) ile bir çalıştay düzenlenmiştir.
  ORSAM, 18-21 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirdiği Japonya çalışma ziyareti kapsamında 20 Ekim 2015 tarihinde TheInstitute of EnergyEconomics(JIME)’debir çalıştay gerçekleştirmiştir.
  7 Ekim 2015 tarihinde, Ukrayna Milli Bilimler Akademisi, Ukraine Analytica ve Ukrayna Büyükelçiliği temsilcilerinden oluşan beş kişilik heyet ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM ve Middle East Institute işbirliğinde 28 Eylül 2015 Pazartesi günü ABD’de Washington D.C.’de “Irak, Türkiye ve ABD: IŞİD’e Karşı Koalisyonu Güçlendirmek ” başlıklı bir toplantı düzenlenmiştir.
  ORSAM ve KAGEM işbirliğinde 14-19 Eylül 2015 tarihleri arasında Ankara’da “Irak Türkmen Kadınları için Kişisel Gelişim ve Liderlik Okulu” projesi kapsamında Kerkük ve Erbil’den gelen 15 Türkmen kadına eğitim verilmiştir.
  T. C. Dışişleri Bakanlığı SAM bünyesinde staj yapmakta olan bir grup öğrenci 17 Eylül 2015 tarihinde ORSAM bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, Moskova merkezli PolitKontakt ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle 8-9 Eylül 2015 tarihlerinde, TOBB ETÜ kampüsünde iki gün süren bir sempozyum gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM ve TİKA’nın işbirliğinde T.C. Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nin desteğiyle, 24 Ağustos – 4 Eylül 2015 tarihleri arasında “Irak Türkmenleri Kişisel Gelişim ve Liderlik Okulu” projesi kapsamında Irak'tan Türkiye'ye gelen Türkmen genclere eğitim verilmiştir.
  Suriye Türkmen Meclisi ve ORSAM işbirliğinde 3 Eylül 2015 tarihinde “Suriye’nin Kuzeyindeki Gelişmeler Bağlamında Güvenli Bölge Tartışmaları ve Türkmenlerin Konumu” başlıklı kapalı çalıştay toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  Iraklı Bektaşi Heyetiyle 17 Ağustos 2015 tarihinde ORSAM’da bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
  YTB’nın desteği ile saha çalışmasına dayalı olarak hazırlanan “Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü: Lübnan’da Türk Varlığı ve Osmanlı Mirası” başlıklı raporun tanıtım toplantısı 30 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, Türk Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu işbirliği ile hazırlanan Türk Kızılayı Toplum Merkezi Projesi İhtiyaç Tespiti başlıklı rapor, 13 Temmuz 2015 tarihinde TEPAV’nda gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıtılmıştır.
  8 Haziran 2015 tarihinde ORSAM tarafından T.C. Başbakanlığı’nın desteği ile “Türkiye-Irak İlişkileri” başlıklı çalıştay düzenlenmiştir.
  9 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen ORSAM tarafından yayınlanan "Irak’ta IŞİD Sonrası Tartışmalı Aktör: Haşdi Şaabi” başlıklı raporun sunumu gerçekleştirilmiştir.
  Georgia State Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden bir grup öğrenci 18 Mayıs 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  SDE (Stratejik Düşünce Enstitüsü) Akademi’den bir grup öğrenci, 09 Mayıs 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu’ndan kırk kişilik bir öğrenci grubu, 05 Mayıs 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kalyoncu Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (KALMEC) arasında 3 Nisan 2015 tarihinde “Suriye Krizi’nin Bölge Ülkelerine Etkileri” konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, ulusal ve uluslararası alanda attığı adımlarlara bir yenisi daha ekleyerek, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarlığına bağlı olan düşünce kuruluşu Al-Nahrain Center ile işbirliği protokolü imzalamıştır.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve ABD merkezli araştırma merkezi Near East South Asia (NESA) işbirliğinde 24-25 Mart 2015 tarihlerinde “Stratejik Çalışmalar Zirvesi” düzenlenmiştir.
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Münazara ve Sosyal Bilimler Topluluğu’ndan bir öğrenci grubu, 24 Mart 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne (ORSAM) bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.
  Shanghai Institute for International Studies(SIIS)’ten dört kişilik bir heyet 17 Mart 2015 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir
  25 kişilik Gençlik Heyeti, ‘Gençlik Köprüsü Programı’nın ilk günü olan 17 Mart 2015 tarihinde ORSAM'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Dr. Davood Feirahi ile SETA Araştırmacısı Can Acun’un konuşmacı olarak katıldıkları “Türkiye ve İran Perspektifinden Müslüman Kardeşler Hareketi” konulu bir yuvarlak masa toplantısı 6 Mart 2015 Cuma günü ORSAM’da gerçekleştirildi.
  ORSAM ve Beyrut Amerikan Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Issam Fares Enstitüsü işbirliğinde 2 Mart 2015 tarihinde Beyrut Amerikan Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Issam Fares Enstitüsü oditoryumunda “Suriye Krizinin Komşu Ülkelere Etkisi” başlıklı bir panel düzenlenmiştir.
  Katar Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden dört kişilik bir heyet 17 Şubat 2015 tarihinde ORSAM’ı ziyaret etmiştir.
  ORSAM ve Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) işbirliği ile 28 Ocak 2015 tarihinde Arap Barış Girişimi Kıdemli Araştırmacısı Alvaro Vasconcelos’un konuşmacı olduğu bir toplantı düzenlenmiştir.
  23 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da ORSAM tarafından Yabancı Terörist Savaşçılar konusunda “The State of Affairs in Foreign Terrorist Fighters Research Workshop” başlıklı bir uluslararası çalıştay düzenlenmiştir.
  ORSAM ve TESEV işbirliğinde hazırlanan Suriyeli Sığınmacıların toplumsal ve ekonomik etkilerini inceleyen raporlar 9 Ocak 2015 tarihinde TOBB Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantı ile tanıtılmıştır.
  ORSAM 26 Aralık-31 Aralık 2014 tarihleri arasında Irak’ın Erbil, Süleymaniye ve Kerkük vilayetlerine saha araştırması kapsamında ziyaret gerçekleştirmiştir.
  Ege Üniversitesi, ULİT -Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nun ORSAM Ziyareti
  ORSAM-NESA-Yıldız Teknik Üniversitesi İşbirliğinde “Değişen Ortadoğu’da Irak, Suriye ve Türk-Amerikan İlişkileri” Başlıklı Toplantı
  Rusya Federasyonu Gazeteci heyeti 9 Aralık 2014 tarihinde Ortadoğu ve Türkiye ilişkileri hakkında bilgi almak için ORSAM’ı ziyaret etmişlerdir.
  Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Topluluğu’nun ORSAM Ziyareti
  Uludağ Üniversitesi “Uluslararası İlişkiler Konferansı”nda ORSAM Paneli Düzenlenmiştir
  ORSAM, İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, ABKAD ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ortak Konferans: “Müzakerelerin Ötesinde– Avrupa’da Türkiye’nin Geleceği”
  ORSAM, TOBB ETU Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Avusturya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile Dr. Gudrun Harrer’in konuşmacı olduğu bir konferans gerçekleştirilmiştir.
  ORSAM, SAM ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 3 Kasım 2014 tarihinde “Ukrayna’daki Güncel Gelişmelerin Ardından Karadeniz’de Bölgesel Güvenlik ve İşbirliği Perspektifi” başlıklı bir konferans düzenlemiştir.
  Sakarya Üniversitesi II. Ortadoğu'da Siyaset ve Toplum Kongresi’nde ORSAM Paneli Düzenlenmiştir
  ORSAM, Japonya Büyükelçiliği ve SAM işbirliği ile Japonya ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 90. yıldönümü vesilesiyle “Japonya ve Türkiye –Nereden Geldik, Nereye Gidiyoruz?” konulu ortak bir sempozyum düzenledi.
  ORSAM, Woodrow Wilson International Center for Scholars işbirliği ile 25 Ağustos 2014 tarihinde Washington’da “Türkiye, Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi” başlıklı bir panel düzenlemiştir.
  Japonya’da faaliyet gösteren The Japan Institute of International Affairs (JIIA) isimli araştırma merkezinden altı kişilik bir heyet 19 Ağustos 2014 tarihinde ORSAM’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.
  ORSAM, 13 Haziran 2014 Cuma günü “2014 Seçimleri Sonrası Irak’ın Geleceği” başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştayda farklı grupların seçim performansı değerlendirilirken, aynı zamanda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi iç siyaseti, Erbil-Bağdat ilişkileri de ele alındı.
  Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), İtalyan araştırma merkezi Istituto Affari Internazionali (IAI) işbirliğinde 6 Haziran 2014 tarihinde Roma’da “Turkish Policy toward the Syrian Crisis and the Impact of Refugees” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM ve Ürdün Üniversitesi Stratejik Çalışmalar Merkezi, 26 Mayıs 2014 tarihinde Amman’da “Exchanges on the Middle East: Turkey-Jordan Relations within the Changing Regional Environment” başlıklı bir çalıştay düzenledi.
  ORSAM, Washington’da Middle East Institute ve Migration Policy Institute işbirliği ile “Syrians on the Edge: The Status of Refugees in Neighboring Countries” başlıklı bir toplantı düzenlemiştir.
  ORSAM Kitapları No: 7
  Ortadoğu Kitapları No: 5
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Bağdat
  ORSAM Kitapları No: 6
  Ortadoğu Kitapları No: 4
   
  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Basra
  ORSAM Kitapları No: 5,
  Ortadoğu Kitapları No: 3

  Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Musul
  "TÜRKİYE - IRAK İLİŞKİLERİ ÇALIŞTAYI"
  TUTANAĞI
  "ORSAM ORTADOĞU YAZ OKULU SEMİNER PROGRAMI"
   TUTANAĞI
  "JAPONYA - TÜRKİYE ARASINDAKİ
  BAĞLAR VE KARŞILIKLI ETKİLEŞİMİN GELECEĞİ TOPLANTISI"
  TUTANAĞI
  "2014 SEÇİMLERİ SONRASI IRAK’IN GELECEĞİ ÇALIŞTAYI"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU TÜRKMENLERİ SEMPOZYUMU"
  TUTANAĞI
  "ORTADOĞU’DA KÜRTLER VE BÖLGENİN
  GELECEĞİNE ETKİSİ"
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  “IRAK KÜRDİSTAN BÖLGESEL YÖNETİMİ’NDE SİYASAL
  GELİŞMELER VE TÜRKİYE İLE IRAKLI KÜRTLER
  ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELECEĞİ”
  TOPLANTISI TUTANAĞI
  HİNDİSTAN’IN EN ÖNDE GELEN ORTADOĞU VE TÜRKİYE UZMANI AFTAB KAMAL PASHA İLE RÖPORTAJ

  Hindistan’ın büyüyen ekonomik gücüne paralel olarak uluslararası politikada da ağırlığı gittikçe artmaktadır. Valdai Forumu için Rusya’nın Soçi kentinde bulunduğumuz sırada Hindistan’ın en önde gelen Ortadoğu ve Türkiye uzmanı Aftab Kamal Pasha ile röportaj yapma imkanı elde ettik. Pasha’nın birçok kitabı arasında Türkiye-Hindistan ilişkileri de bulunuyor. Hindistan’da Batı Asya Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığını yürüten Pasha ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Arap Devrimlerini, Hindistan’ın Arap Devrimlerine ve Suriye meselesini ve son olarak da Türkiye-Hindistan ilişkilerini konuştuk.
   
  Röportaj: Hasan Kanbolat, Oytun Orhan
   
  ORSAM: Siz Arap Baharını nasıl tanımlıyorsunuz? Sizce yaşananlar bir devrim mi yoksa sadece ayaklanma hareketleri mi, fikriniz nedir?
   
  PASHA: İran, Türkiye- İsrail ve Arap ülkelerini kapsayan alan Hindistan’da Batı Asya ve Kuzey Afrika olarak adlandırılır. Bu bölge en eski yerleşimlerin olduğu gibi bölgedir. Nil’den Mezopotamya’ya kadar pek çok medeniyete ve başta Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam olmak üzere birçok dine ev sahipliği yapmıştır. İslami dönemde Emeviler, Fatımiler ve Abbasiler bu bölgede hüküm sürmüştür. Sonra, Arapların hakimiyeti M.S. 1258’de Moğollar tarafından sonlandırılmıştır. Osmanlıların hakimiyetinden sonra bölge halkı üzerinde en büyük etkiyi Avrupalıların hakimiyeti olmuştur. İngilizler bu bölgeyi Hindistan üzerinden yönetmişlerdir. İngilizler Mekke Şerifi Hüseyin’e birleşik bir Arap Krallığı için söz verdiler fakat bu sözü tutmadılar. Bu şekilde İngilizler, Arap milliyetçiliği, petrol rezervlerinin korunması e bölgenin stratejik kontrolü açısından bölgeyi Kuveyt, Mısır, Suriye, Ürdün ve diğerleri olmak üzere küçük Arap devletlerine böldüler. Böylece bu devletler yapay bir şekilde yaratıldılar. Arap milliyetçiliği yükseliyordu. İngilizler Arapları her fırsatta Osmanlı İmparatorluğu’na karşı kullandılar. Devletler yapay sınırlar ve Arap kabilelerinin dağılımıyle yapılandırıldı. Bu şekilde Mısır, İran ve Ürdün gibi monarşiler kuruldu. Mısır, 1952’de Cemal Abdülnasır’ın devirmesine kadar Arap dünyasındak ilk monarşiydi. Arap milliyetçiliği dalgası bölgeyi vurdu ve Irak’da 1958’de ve Yemen’de 1962’de krallık devrildi. Sonrasında 1967’de Arap-İsrail savaşı bazı cumhuriyetçi ve milliyetçi liderlerin devrilmesine yol açtı. Bu liderler demokrasi ve siyasal katılım vaat etmişlerdi ancak vaatlerini yerine getiremediler. Bu süreçte yerel liderlerin yeteneksizliği, dış müdahaleler ve İsrail’in kuruluşu patlamaya müsait bir ortam yarattı. Bu durum darbelere, savaşlara, devrimlere yol açtı ve sonuçta Arap milliyetçiliği ve Arap sosyalizmi başarısız oldu. Zaman içerisinde otoriter sistemler oluşturuldu ve insan onurunun hiçe sayıldığı korku cumhuriyetleri hükmetmeye başladı. İnsanların ifade özgürlüğüne izin verilmedi. Halk taleplerini, beklentilerini ve ideallerini ifade edemedi. Bölgeye dış güçlerin müdahalesi, yabancı devletlerin özellikle Irak, Afganistan, Libya ve İran ile ilgili çifte standart uygulamaları ve İsrail’e arka çıkmaları patlamaya hazır bu durumu daha da körükledi. Bölgenin insan kaynaklarını etkili ve verimli bir şekilde değerlendirecek fikirlerin yokluğu ve işsizlik olumsuz ekonomik faktörler olarak ortay açıktı. Neoliberal ekonomi politikaları işsizlik ve yoksulluğu önleyemedi. Bütün bu iç faktörlerin yanı sıra insanların talep ve şikayetlerini dile getirebilecekleri bir örgüt olan Müslüman Kardeşler Nasır döneminden itibaren bastırıldılar. İnsanların sistemle ilgili şikayetleri birikerek büyüdü. Bütün bunlar birleşti ve ilk adım olarak Tunus’da insanlar korkularını yendiler. Mısır’da süreç devam etti. Patlama durdurulamadı ve Yemen, Libya, Bahreyn ve Suriye’ye sıçradı. Bu ülkelerde daha önce görülmemiş talepler dillendirildi ve Arap halkları haklarına ilişkin taleplerinin duyulması ve dinlenmesi için bastırdılar.
   
  Sizce Körfez ülkelerinde ayaklanma veya devrim görecek miyiz?
   
  Çok önemli bir soru. Arap Baharı protesto hareketleri sadece cumhuriyetlerle sınırlı değildir. Bu hareketler sınırları ve Magrib-Maşrık ayrımını aşmaktadır. Monaşiler bölgede bir tsunami gibi sınırları aşan bu proteso dalgasına bağışık değillerdir. Kimse kaçamaz. İnsanlar kendilerini ve ihtiyaçlarını dile getirmek istiyorlar. Daha şimdiden Bahreyn’de bu tür gösteriler oldu, ancak Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Körfez ülkeleri tarafından bastırıldı. Sonra, Umman’da Sultan onaltı bakanı görevden almak zorunda kaldı. Suudi Arabistan’ın petrol kaynaklarının yer aldığı ve Şiilerin çoğunlukta olduğu doğu bölgelerinde de protestolar oldu. Kuveyt’te Arap Baharı hükümetin düşüşüne neden oldu, seçimler yapıldı ve ilk defa muhalefet partileri çoğunluk kazandı ve iktidara geldi. Aap Baharı’nın Kuveyt kıyılarına ulaştığını görüyoruz. El Cezire yer vermedi ama Katar’da da protesto hareketleri var. Ben oradaydım ve kendi gözlerimle gördüm. Entellektüeller Emir’e siyasi reform dilekçeleri verdiler. Emir, Ulusal Meclis seçimleri sözü verdi. Arap Baharı Körfez kıyılarına kadar ulaştı. Bazıları İran’dan ilham alındığını söylüyor fakat doğru değil. Elbette İran devriminin, siyasi sisteminin ve seçimlerinin Arap halkı üzerinde etkisi vardır. Ancak şimdiki durum iç kaynaklı. Bu gerçek Arap öfkesinin yansıması. Yerine getirilmeyen vaatler, başarısız politikalar ve dış müdahalelerle dolu bunca yıldan sonra Araplar kendi elitleri ve liderleri tarafından kendi kimliklerinin ayaklar altına alındığını görmektedirler. Kendi liderleri İsrail’in ve diğer dış güçlerin kuklası haline gelmişlerdir. Arapların onur duygusu çok köklüdür.
   
  Arap Baharı’nın Tunus’ta başlayıp bittiğini iddia edenler var. Arap Baharı ilk ortaya çıktığında sizin bahsettiğiniz gibi meşruiyet ve onur daha ön plandaydı ancak zamanla başka ülkelerde olayın mezhepsel boyutu daha fazla öne çıkmaya başladı. Bu durumu Ortadoğu’da gerçek demokrasiye ulaşılması açısından tehlike olarak görüyor musunuz?
   
  Özgürlük mücadelesi bir ülkeyle veya bir grupla sınırlandırılamaz, dinsel ve etnik ayrımları aşar. Bu kutuplaşma insanların özgürce ve korkusuzca düşünebildikleri, yazabildikleri ve konuşabildikleri bir hayat için mücadele vermelerini engelleyemez. Şii-Sünni ayrımı Batı tarafından körüklenen bir ayrımdır. İranlılar devrim yaptıklarında bunu bir Şii devrimi olarak yansıtmadılar. Şii-Sünni ayrımı daha çok 2003’de ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra gündeme geldi. Sünni olan Saddam, çoğunluk olan Şiiler üzerinde egemenlik kurmuştu. Aynı şekilde Bahreyn’de Sünniler, Şiilerin üzerinde hakimiyet kurmuştur. Irak’ta Şiiler iktidara kavuşunca Bahreyn’deki Şiiler de aynı şeyi talep edecektir. Bu çelişki şimdi Amerikalıları düşündürmektedir. Bütün bunlar özgürlük taleplerini durduramaz. Ögürlük talepleri Sünniler, Şiiler, Kürtler ve diğer tüm halklara yayılacaktır. Bu taleplerin bazı tehlikleri boyutları da bulunmaktadır. Siyasi parçalanmışlık artabilir. Mesela, eğer Suriye’deki Hıristiyanlar güvende olmadıklarını hissederlerse ayrılık talep edebilirler. Yabanı güçler d e bu ayrılıktan faydalanabilir. Mesela İngilizler hem Türkiye’yi destekleyerek hem de güneydoğudaki Kürtleri destekleyerek çifte standart uygulamaktadırlar. Yabancı güçler yerel sorunlardan faydalanmaya çalışır. Şii-Sünni ayrılığının böyle bir boyutu mevcuttur. Gene de bunun protestolar üzerinde gerçek bir etkisi olmayacaktır.
   
  Arap Baharı ile ilgili ikinci bir nokta İslami partilerin yükselişi. Kuzey Afrika’da seçimleri kazandılar. Bazı kesimler arasında bu yükseliş kaygıya neden oluyor. Siz İslami partilerin iktidara geldikten sonra daha pragmatik ve sorumlu davranacağına inanıyor musunuz?
   
  Elbette, çünkü insanlara somut bir şeyler sunmaları lazım, özellikle iş ve istikrar. Gerçeklerden kaçamazlar. Mısır Suudi Arabistan gibi zengin değil. İstihdam yaratmak için politikalar geliştirmeleri gerekiyor. Her sene üniversitelerden bir sürü genç meun oluyor ve iş aramaya başlıyorlar. İhracat ve sanayi politikaları lazım. Sadece turizme güvenemezsin. Sadece yurtdışındaki Mısırlıların dövizlerine güvenilmez. Üretim ve verimliliğin sağlam bir temeli olmalı. Mısır, Tunus, Yemen ve diğer ülkelerdeki her İslamcı partinin bu tür politikalar izlemesi gerekir, çünkü halka karşı sorumluluk sahibi olacaklar ve meşruiyetleri sadece İslam’a dayanamaz. İnsanlar sadece din emelli yaşamazlar. Ekonomik geçim kaynaklarına da ihtiyaç duyarlar.
   
  Türkiye parlak bir örnek. Laik bir anayasası ve İslamcı bir partinin iktidarı var. Ekonomik bir temel oluşturulmalı. İslamcı partilerin sorumuluğu çok büyük. Sadece İslam açısından değil aynı zamanda verimli olmaları bakımından, halka somut şeyler sunmalar ve bağımsız politikalar izlemeleri bakımından. Türkiye bir NATO üyesi, ancak Araplar Türkiye’yi bağımsız bir dış politika izleyen bir devlet olarak görüyorlar. Mesela Türkiye 2003’de Irak’ı işgal edecek Amerikan kuvvetlerine topraklarını kullandırtmadı. Türkiye Kuzey Kıbrıs’tan çekilmesine ilişkin Amerika baskılarına aldırmıyor, çünkü bunu bir ulusal çıkar meselesi olarak görüyor. Türkiye’nin ulusal çıkarları, onun İsrail ve Filistin’e karşı farklı bir politika izlemesini gerektiriyor. Türkiye ahlaki kaygılar ve ulusal çıkarların gerektirdiği bağımsız bir dış politika izliyor. Siz Filistinlilerin acısını hissedebiliyorsunuz. Onlar daha iyi bir yaşamı hak ediyorlar ve artık İsrail’in ve diğer sözde insan hakları koruyucusu ülkelerin ellerinde aşağılanmamalılar. Çifte standart uygulanıyor. Bu sözde insan hakları koruyucuları İran, Mısır, Libya gibi ülkelerden BM Güvenlik Konseyi kararlarına harfiyen uymalarını talep ediyor. Ancak konu Filistin olduğunda Amerika yirmisekiz defa İsrail’i korumak üzere veto kullanıyor. BM Genel Kurulu’nda Filistin ile ilgili yüzlerce karar var. Bu küresel olarak kabul edilen bir mesele. Fakat gene de bazı devletler yol haritasını, iki devletli çözümü ve Filistin devletinin kuruluşunu geri çevirmek için etkili yöntemler buluyorlar. Baskıdan ve kamuoyundan bir şekilde sıyrılıyorlar. Şimdi de İslam tehdidinden ve El Kaide tehdidinden konuşuyorlar. Ama Arap halkı İsrail’in daha önemli bir tehdit olduğunu biliyor. 1950’lerde ABD ve İngiltere Nasır’a “Sovyetler Birliği’ne arşı bizimle birlik olmalısın” dediklerinde Nasır “Sovyetler bizi işgal etmedi, Rusya Arapları öldürmedi, bize karşı İsrail silah kullandı ve İngiltere Mısır’da hakimiyet kurdu” diye cevap verdi. Bu benim anlayışım. Arap Baharı bir çok içsel ve ekonomik faktörün bir sonucudur.
   
  İsrail ve İran arasındaki gerginlik konusunda ne düşünüyorsunuz?
   
  Ben İsrail’in İran’a saldıracağını düşünmüyorum. Nükleer tesislere yönelik olursa İran dayanır. Ancak ikinci bir dalgada petrol tesisleri, rafinerileri, boru hatları ve altyapı hedeflenirse İran dayanamaz. İsrail ancak birinci dalgayı gerçekleştirebilir, ikinciyi yapamaz. İran ise karşılık olarak topraklarında bir şey yapamaz ama ötesinde çok şey yapabilir. Ancak uçakları ve bombardımanı engellemesi zor.
   
  Hindistan’ın Arap Baharına yaklaşımı nasıl şekilleniyor? Hindistan bu gelişmeleri bir Batı politikalarının bir ürünü mü yoksa halkın meşru talepleri olarak mı değerlendiriyor? Suriye konusuna yaklaşımı nasıl?
   
  Bildiğiniz gibi biz 1950’de bir demokrasi olduk. Özgürlüklerin, demokrasinin, çok partili siyasi sistemlerin, seçimlerin her yerde gelişip güçlenmesi bizim istediğimiz şeylerden biri olmuştur. Bu bakımdan, Arap halklarının karar alma süreçlerine katılma, seçimler ve anayasa mücadelesi bizim açımızdan hoş karşılanan bir gelişmedir. Bizim ABD gibi bir demokrasi teşviki gündemimiz yok, biz bunu bir koşul haline getirmedik. Fakat biz hükümetlerin toplumların kabul edeceği bir şekilde adım adım demokrasi, insanakları ve siyasal katılımı teşvk etmesi gerektiğine inanıyoruz. Geniş bir uzlaşma olmalı. Bu bizim küresel bazda demokrasi teşviki yaklaşımımız. İkincisi, biz Arap dünyasındaki siyasal sistemlerin diktatörlüğe kaydığını görüyoruz. Siyasi sistemler korku cumhuriyetlerine dönüşüyor. İlk işaret Tunus’ta verildi. Oradan Mısır’a sıçradı. Biz bunu olumlu bir gelişme olarak gördük. Hindistan Tunus’u da Mısır’ı da tutarlı bir şekilde destekledi. Hindistan’ın tepkisi genel yaklaşımıyla tutarlı olmuştur. Biz kendi halkımız için istediklerimizi tüm halklar için istiyoruz.
   
  Hindistan’ın resmi tutumu bu şekilde mi?
   
  Evet, çünkü biz insan kapasitesinin en iyi bir şekilde özgürlük ortamında açığa çıkacağını düşünüyoruz. Bu şekilde insanların kapasitesi gelişebilir. Bu şekilde kültür ve medeniyet ilerler. Eğer insanlar korku içerisinde yaşarsa kapasiteleri donar. Diktatörler, polis ve güvenlik güçleri onları bastırır ve ezer.
   
  Bu durum Suriye için de geçerli mi?
   
  Biz rejim değişikliğinin dış kaynaklı olmasına karşıyız. Libya örneğinin tekrarlanmasını istemiyoruz. Barışçıl dönüşüm içeriden kaynaklanmalı, dışarıdan değil.
   
  Bunun Suriye’de nasıl gerçekleşeceğini düşünüyorsunuz?
   
  Baştan itibaren biz Suriye Anayasası’nda yöneten partiyi belirleyen maddelerin değiştirilmesi gerektiğini savunduk. Bize Anayasanın başka laik partilere imkan tanıdığını söylediler, ancak bu madde durduğu sürece mümkün değil. Müslüman Kardeşler istem içerisinde sorumlu bir parti haline gelebilir, tıpkı Mısır ve diğer ülkelerde olduğu gibi. Biz halkın gerçek özlemini anlıyoruz. Bölgede Müslümanlar büyük bir çoğunluk. Bu gerçeklikle uzlaşmamız lazım. Halk Müslüman ve İslam onlar için bir hayat tarzı.
   
  Son olarak Türkiye-Hindistan ilişkilerinin mevcut durumunu değerlendirebilir misiniz? İlişkileri geliştirmek için neler yapılabilir?
   
  Hindistan ve Türkiye değişik bir tarihsel seyir izledi. Hindistan bağlantısız bir politika takip etti, Sovyetler ve Çin ile dostluk geliştirdi. Türkiye ise NATO ve CENTO üyesi oldu, İran ve Pakistan ile Kalkınma için Bölgesel İşbirliği’ni kurdu ve Temmuz 1958’ kadar Bağdat Paktı içerisinde yer aldı. Sonra siz Pakistan ile yakınlaştınız. Hindistan ABD ile iyi ilişkilere sahip değildi. Fakat 1988’de Rajiv Gandhi’nin Ankara’yı ziyareti ve Turgut Özal’ın Hindistan ziyareti bir dönüm noktası oldu. Bunları “Geçmiş ve Yeni Gerçeklikler” adlı yeni basılan, Türkiye ve Hindistan ile ilgili kitabımda anlattım. 1991’den itibaren ekonomik liberalizasyon iki ülkeyi birbirine yaklaştırdı. Ekonomik fırsatların yanı sıra, iki devlet Afganistan ve Keşmir gibi benzer kaygıları da paylaşıyordu. Biz Kıbrıs’ta Makarios’u destekledik ve Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’tan çekilmesi gerektiğini savunduk. Fakat, bu sorunlar karşılıklı olarak çözüldü. Bülent Ecevit Hindistan ziyaretinden sonra Pakistan’a gitmedi ve “Hayır ben Hindistan’a odaklanıyorum” dedi. Pakistan, gelişen Türkiye-Hindistan ilişkilerinde bir engel teşkil etmemeli. Ekonomik ilişkiler gelişiyor. Siyasi ilişkiler istikrarlı. Ticaret gelişiyor ve büyük bir potansiyele sahip. Hindistan açısından Türkiye’nin Asya, Çin, Japonya, Kore, Hindistan ve diğer Asya ülkelerine yönelik yeni dış politika yaklaşımı çok ilgi çekici. Türkiye, Avrupa Birliği, NATO ve Amerika’ya olan bağımlılığından kurtulup bu yeni yaklaşımı benimsedi. Türkiye’nin bölgesel konulardaki tutumunu takdirle karşılıyoruz. Türkiye Orta Asya, Batı Asya, Afganistan ve Arabistan’da önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, AK Parti ordunun siyasal sistemdeki etkisini denetim altına aldığını görüyoruz. Türk ordusu Türk milletinin, laikliğin ve Kemalist ilkelerin koruyucusu rolünü benimsemişti. Bu rol Anayasa’da belirlenenin ötesinde bir roldü. AK Parti barışçıl, anayasal ve kabul edilebilir bir yöntemle orduyu profesyonel sınırlarına çekti ve siyasete karışmasını engelledi. Bu bizim memnuniyetke karşıladığımız bir gelişme. Siviller ordunun etkili bir şekilde denetlenmesini sağlamalı çünkü ordu bir kere siyasete karıştığında rolünü kalıcı hale getirme çabasında oluyor. Sonrasında ise Mısır’da gördüğümüz gibi ekonomik alanda da etkinliğini artırıyor. Mısır’da ekonominn yüzde kırkını ordu kontrol ediyor. Halkın iktidarının anayasal geçerliliği ve kutsallığı bizim için önemli. Ordu halkın iktidarından yüksek bir konuma gelmemeli. Bizce Türkiye doğru yolda ilerliyor.
   
  Teşekkür ederiz.
   

  * Bu röportaj 19 Şubat 2012 tarihinde, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Valdai Forumu sırasında ORSAM Başkanı Hasan Kanbolat ve ORSAM Uzmanı Oytun Orhan tarafından gerçekleştirilmiştir.

     
     
     
   04 NİSAN 2012  
       
  22 Temmuz 2016
  ORSAM Rapor No: 202
  Ekim 2015
  Suriye Askeri Muhalefeti
  Raporu
  ORSAM Rapor No: 201
  Ağustos 2015
  Birleşmiş Milletler’in Libya
  Krizine Yaklaşımı
  Raporu 
  ORSAM Rapor No: 200
  Temmuz 2015
  Türk Kızılayı Toplum Merkezi
  Projesi 
  İhtiyaç Tespiti
  Raporu 
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 199
  Haziran 2015
  Türkiye-Lübnan Dostluk Köprüsü:
  Lübnan’da Türk 
  Varlığı ve Osmanlı Mirası
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 198
  Mayıs 2015
  IŞİD Sonrası Irak’ta
  Tartışmalı Yeni Aktör: Haşdi
  Şaabi (Halk/Millet Yığınları)(Tr-Eng-Ar)
   
  ORSAM Rapor No: 197
  Mart 2015
  2015 İsrail Seçimleri:
  Süreçler, Aktörler, Projeksiyonlar
   
  ORSAM Rapor No: 196
  Ocak 2015
  Suriyeli Mültecilerin Türkiye’ye Ekonomik Etkileri:
  Sentetik Bir Modelleme
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 195
  Ocak 2015
  Suriyeli Sığınmacıların Türkiye’ye Etkileri
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 194
  Aralık 2014
  Petrol Fiyatlarındaki Düşüş ve Ortadoğu Ekonomilerine Etkileri
  (Tr-Eng)
  ORSAM Rapor No: 193
  Kasım 2014
  Uluslararası Toplumda Japonya ve Türkiye: İşbirliği ve Potansiyel
  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 192
  Ekim 2014
  Tunus Seçimleri Arifesinde Türkiye-Tunus İlişkileri
  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 191
  Eylül 2014
  ABD’nin IŞİD Stratejisi ve Irak ile
  Suriye’ye Olası Yansımaları

  (Tr - Eng)
  ORSAM Rapor No: 190
  Haziran 2014
  Irak’ta 2014 Seçimleri,
  IŞİD Operasyonları ve Irak’ın Geleceği
  (Tr)
  ORSAM Rapor No: 189
  Nisan 2014
  Suriye’ye Komşu Ülkelerde Suriyeli Mültecilerin Durumu: Bulgular, Sonuçlar ve Öneriler
  (Tr - Eng - Ar)
  1 Haziran - 30 Haziran 2016
  Ana Sayfa    |    Üyelik    |    İletişim    |    Basın    |    Site Haritası    |    Bağlantilar    |    Rss