Analiz

IKBY 2018 Parlamento Seçimlerine Genel Bir Bakış

30 Eylül 2018 pazar günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamento seçimleri için Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta yaşayan Irak halkı sandık başına gidecektir. Söz konusu seçimler IKBY Parlamentosu’ndaki 111 milletvekilini belirleyecektir. IKBY seçim yasasına göre parlamento seçimleri dört yılda bir yapılmaktadır. Ancak 21 Eylül 2013’te son parlamento seçimlerinin ardından 2017’de yapılması gereken seçimler gerçekleştirilememiştir. Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu (KYSRK), IKBY parlamento seçimleri için açıklanan 24 Ekim 2017 tarihinde ise siyasi partiler adaylarını gösteremediği için tekrar ertelemiştir. IKBY hükümeti bölgenin içinde bulunduğu güvenlik durumu, IŞİD tehdidi ve finansal zorlukları öne sürerek parlamentonun görev süresini uzatmıştır. IKBY, bu ertelemenin 25 Eylül 2017’de Irak Anayasası ihlal edilerek yapılan IKBY bağımsızlık referandumu sonrasında Irak Federal Hükümeti’nin IKBY kontrolü altında bulunan “tartışmalı bölgelere” yaptığı müdahale sonrasında Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) gibi büyük partilerin isteği üzerine yapıldığı söylenebilir. 
8 Mayıs 2018’de IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY parlamento seçimlerinin 30 Eylül 2018’de yapılabileceğini   açıklamıştır. Bu tarihin IKBY Parlamentosu’nda onaylanmasından sonra ise KYSRK seçim takvimini oluşturarak açıklamıştır. Bu takvime göre IKBY 2018 Parlamento Seçimleri için 20 günlük bir propaganda süresi öngörülmüştür. Bu propaganda süreci ise 11 Eylül 2018’de başlamıştır. 
Parlamento seçimlerinde oy verme hakkına sahip yaklaşık 3,3 milyon seçmen bulunmaktadır. KYSRK tarafından üç vilayette seçmenler için 1200 seçim merkezinde toplam 5933 sandık kurulacağı açıklanmıştır.