Ortadoğu Analiz Nisan / Cilt:10 / Sayı:86

Değerli okuyucular,

Ortadoğu Analiz Dergisi’nin 86. sayısını siz değerli okuyucularımızla buluşturuyoruz. Dergimizin 86. sayısında 2018’deki yerel seçimlerin ardından Nisan 2019’da genel seçimlerin gerçekleştirileceği İsrail’i farklı yönleriyle ele aldık. Ayrıca, önceki sayılarımızda olduğu gibi yine bu sayımızda da Ortadoğu’daki güncel konuları yakından takip etmeye çalıştık.

İsrail’de henüz sıcaklığını muhafaza etmekte olan yerel seçimlere dair sahadan bir analizi siz değerli okuyucularımıza sunduk. Yine yaklaşan genel seçimlerde İsrail iç siyasetinde en çok tartışılan konuların başında gelen İsrailli Arapların nasıl bir tutum takınacağı sorusuna yanıt ararken, bu konuya bağlı olarak önem arz eden başlıklardan birisi olarak gördüğümüz İsrail’in demografi politikasında neler olup bittiğini, saha tecrübesi bulunan bir araştırmacının perspektifinden sizlerle buluşturduk.

İsrail dış politikasına dair İsrail’in Afrika açılımını, Ilhan Omar örneği üzerinden İsrail’in ABD ile olan ilişkilerini ve son dönemde yeni bir ittifak olarak dünya gündemini meşgul eden Körfez ülkeleri ile İsrail arasında artan ilişkileri ele aldık. Ayrıca İsrail’den bahsederken, Filistin ile görüşmeler konusunda; son dönemde Ortadoğu’da daha aktif bir siyaset izlemeye başlayan Rusya’nın arabuluculuk girişimini de siz değerli okuyucuların dikkatine sunduk.

Kapak dosyası olarak elde aldığımız İsrail’in dışında ise Irak’ta Abdülmehdi Hükümeti’nin güvenlik gündemini, IŞİD’in yeniden toparlanma çabalarını, Suriye’nin yeniden inşa sürecini, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na yönelik Filistin’in tutumunu, Yemen’de devam eden kaotik süreci ve Kuzey Afrika’nın önemli ülkesi Cezayir’de yaşanan son gelişmeleri sizlere aktarmaya çalıştık.

Savunma-Güvenlik bölümünde ise Suriye’nin geleceğinde ve günümüzde Suriyeli muhalifler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde önemli bir misyon üstlenen Özgür Suriye Polisini ve kapak dosyası ile alakalı olarak İsrail Deniz Kuvvetleri’nde devam etmekte olan projeleri ele aldık.

Son olarakta, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, Doğu Akdeniz havzasında ekonomik canlılık getireceği düşünülen fakat halihazırda çözülmesi gereken büyük bir kriz olarak karşımızda duran enerji denklemini Türkiye merkezli olarak ele aldık.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar.