Bakış

Pençe Operasyonlarının Son Halkası: Pençe Kilit

28 Mayıs 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınır hattındaki Haftanin ve Zap şeridinde başlatılan Pençe Operasyonu farklı görevlerle birlikte devam etmektedir. Operasyonun son aşaması ise 17 Nisan’ı 18’ine bağlayan gece yarısı başlamış ve operasyonun ismi Pençe Kilit olarak açıklanmıştır. Operasyonun zemini ise Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in 18 Ocak 2021 tarihinde başlayan Bağdat ve Erbil’i kapsayan ziyaretinin ardından 10 Şubat 2021 tarihinde harekât yönü Haftanin-Zap şeridinin güneyine kayan Pençe Kartal 2 Operasyonu’yla oluşmuştur. Bu doğrultuda başlatılan Pençe Kartal 2 Operasyonu’yla Duhok’un kuzeyinde sınır hattından Gara’ya kadar olan alanda terör örgütü PKK’ya baskı alanı oluşturulmuştur. Operasyonun batı hattında Sincar’daki PKK varlığına yönelmesi beklentileri üzerine Sincar’da da yeni bir durum ortaya çıkmış ve ilçenin doğusuna olası bir Türk askeri ilerlemesine karşı milis gruplar kaydırılmıştır. Ancak Gara bölgesinde devam eden operasyonun ardından Bakan Akar tarafından operasyonun asıl amacının Gara’da terör örgütünce tutulan rehinelerin kurtarılması olduğu açıklanmış ancak PKK, operasyon karşısında kontrol ettiği alanda hâkimiyeti kaybedince 13 Türk sivili katletmiştir. Operasyon kapsamında Bakan Akar’ın 16 Şubat 2021 tarihinde TBMM’de yaptığı açıklamada 48 hedef vurulmakla birlikte dördü sözde üst düzey PKK’lı olmak üzere en az 51 teröristin etkisiz hâle getirildiğinin tespit edildiğini ancak terör örgütünün kaybının daha yüksek olduğunu söylemiştir.

Pençe Kartal 2 Operasyonu’nun ardından Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek Operasyonları eş zamanlı olarak 24 Nisan 2021 tarihinde başlatılmıştır. Bu operasyonda etki alanı Haftanin-Zap hattına göre genişletilmiş ve Haftanin-Avaşin şeridinden güneyde Gara seviyesine kadar ulaşan bir alan hedef alınmıştır. Bu noktada operasyon iki alana bölünerek icra edilmiştir. Zira Pençe Yıldırım Avaşin-Basyan, Pençe Şimşek ise Metina-Zap bölgesinde yürütülmüştür. Ancak operasyon, belirlenen hatların güneyinde kalan Kandil’e de hava harekâtını kapsamıştır. Aynı zaman diliminde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türkiye sınırları içerisinde kalan PKK’lı terörist sayısını 181 olarak açıklaması operasyonun temel amacına ilişkin fikir vermektedir. Bu bağlamda etkinliği yurt içinde durma noktasına getirilen terör örgütünün barınma alanları ve sınır hattında etkinlik sağlayabildiği noktalara yapılan operasyonlarla PKK’nın Türkiye açısından bir güvenlik tehdidi olmaktan çıkartılmasının amaçlandığı söylenebilir. Hatta açıklama doğrultusunda sınır içindeki terör örgütü PKK üyeleri ile örgütün Irak yapılanması arasındaki bağın tamamen koparılmasıyla birlikte teröristlerin teslim olma sürecinin hızlandırıldığı yorumu yapılabilir.

Örgüte yönelik düzenlenen harekâtlar neticesinde Irak’ın güneyindeki bölgelere çekilmeye başlayan ve bilhassa Sincar çevresindeki varlıklarını artırmayı amaçlayan örgüt militanlarına dönük 2 Şubat 2022 tarihinde Kış Kartalı Hava Harekâtı başlatılmıştır. Harekâta, 6 farklı üsten kalkarak harekâta katılan savaş uçakları ile İHA/SİHA’lar katılmıştır. Harekâtın Irak sınırından 165 kilometre derinlikte bulunan Karacak ve 85 kilometre derinlikteki Sincar ile Suriye’de 9 kilometre derinlikteki Derik bölgesine yönelik eş zamanlı olarak gerçekleştirildiği, 3 farklı bölgede 80’e yakın hedefin vurulduğu belirtilmiştir. Harekâta yönelik diğer bir amaç ise bölgede bulunan örgütün üst düzey isimlerinin etkisiz hâle getirilmesi olmuştur. Nitekim Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapılan açıklamada, Kış Kartalı Hava Harekâtı ile birlikte arananlar listesindeki her renkten çok sayıda teröristin etkisiz hâle getirildiği vurgulanmıştır.