Toplantı Tutanaklar

PRENS ABDÜLAZİZ BİN TALAL BİN ABDÜLAZİZ EL SUUD’UN 6 OCAK 2012’DE ORSAM-BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ORTAK KONFERANSINDA YAPTIĞI KONUŞMA

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ORSAM) davetlisi olarak Ankara’ya gelen, Suudi Prens Abdülaziz Bin Talal Bin Abdulaziz Al Suud, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin gelişmesi amacıyla Ankara’da 6 Ocak tarihine kadar bir dizi temas gerçekleştirecek. İlk olarak, Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Danışmanı Erşat Hürmüzlü ve Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın ile görüşen Suudi Prens, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile de bir araya geldi.

 

 
Temasları çerçevesinde Bilkent Üniversitesi ve ORSAM işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda, uluslararası ilişkiler öğrencileri ve akademisyenlere hitab eden Prens Abdülaziz Bin Talal,  Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri, Suudi Arabistan’ın bölge perspektifi hakkında bilgi verdi. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin siyasal düzeyde çok iyi bir seviyede olduğunu belirten Prens, “Kapı orada ancak anahtarı bulmamız gerekiyor diyerek ekonomik ilişkiler ve işbirliği için daha birçok fırsat olduğunu” belirtti. Türkiye’nin artan rolünün Suudi Arabistan tarafından tehdit olarak algılanıp algılanmadığına ilişkin soruya ise “Suudi Arabistan’da herkesin Türkiye’nin artan rolünden memnuniyet duyduğunu ve bölgede bir süper güç olacaksa bunun Türkiye olmasının arzulandığı” şeklinde yanıt verdi. 
 
Suudi Prens Abdülaziz Bin Talal Bin Abdulaziz Al Suud, İran konusunda ise “ülkesinin İran ile sorun yaşamak istemediği ancak İran’ın tutumlarının dostça olmadığı ve ne yazık ki İran’dan tehdit algıladıkları ifadelerini kullandı. Ortadoğu’da gelişen Arap Baharı sürecine de değinen Prens Abdülaziz Bin Talal, “bölgede kaos ve şiddet olsun istemiyoruz. Rejimlerin yıkılmasını da savunmuyoruz. Bir değişim olacaksa bunun barışçıl olmasını istiyoruz” diyerek ülkesinin bakışını ortaya koydu. Prens, her ne kadar rejim değişikliğini savunmasa da “Suriye’de hükümetin de bazı adımlar atmasını gerektiğini” belirterek taraflara diyalog çağrısında bulundu.


Suudi Prens Abdülaziz Bin Talal Bin Abdulaziz Al Suud'un konuşmanın tam metni ekte yer almaktadır.