Bakış

Sisi Rejiminin Koronavirüs Çıkmazı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan koronavirüs salgını Çin’den bütün dünyaya yayılmış, dünya genelinde 4 milyondan fazla kişi virüse yakalanmış ve 250 binden fazla kişi de hayatını kaybetmiştir. Virüs Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde özellikle sağlık altyapısı zayıf ülkeleri de etkilerken, bölge ülkeleri virüsle mücadele konusunda yetersiz kalmıştır. Bu anlamda öne çıkan ülkelerden olan Mısır, koronavirüs krizinde endişe veren ülkelerden birisi olarak görülmektedir.

2020 itibariyle nüfusu 100 milyonu aşan Mısır’da salgının özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve çalışmak zorunda olan fakir bölgelerde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması gibi nedenlerle ciddi biçimde yayılabileceğinden endişelenilmektedir. Bu noktada hükümetin aldığı önlemlerin yetersiz kalacağı düşünülürken, halkın virüsle ilgili önlemlere uyma konusundaki tutumu durumu daha da vahim hale getirebilecektir.

Mısır’da ilk koronavirüs vakası Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından 14 Şubat 2020 tarihinde açıklanmıştır. Gelen bu açıklamayla Mısır Birleşik Arap Emirliklerinden sonra koronavirüs vakası tespit edilen ikinci Arap ülkesi olmuştur. Birçok ülke daha vakalar görülmeden duruma ciddiyetle yaklaşıp birçok önlem alırken, Mısır ilk vaka ülkede görülmesine rağmen herhangi bir tedbir almamış, ülke içinde rutin hayat devam etmiştir. Mısır hükümetinin bu tavrına rağmen birçok ülke Mısır’a uçuşları durdurmuş ya da ülkelerine gelen Mısır vatandaşlarından koronavirüs testi istemiştir. Mısır’da tedbirlerin alınmadığı ve resmi vaka sayılarının düşük söylendiği dönemde tam aksi iddialar ortaya atılmış ve ülkedeki vaka sayısının daha fazla olduğu konuşulmuştur.