Yavuz Özalp

Öz Geçmiş

  • Medya İletişim Yöneticisi, Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM)

1989 İstanbul doğumlu olan Yavuz Özalp Balıkesir Üniversitesi İşletme Yönetimi Programı, Yönetim ve Organizasyon bölümünden 2010 yılında mezun oldu. Bu dönemde Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı teklif çağrıları kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları alanında sosyal sorumluluk projeleri geliştirdi. İlk üniversite mezuniyetinin ardından bir yönetim danışmanlık firmasında Proje Yöneticisi olarak proje bazlı gönüllü çalışmalar yapmıştır. Ardından Turkcell Superonline firmasında protokol yöneticisi olarak görev almıştır.

2011 yılında Sakarya Üniversitesi İşletme programına başlayan Özalp, 2015 yılına kadar SAÜ Ortadoğu Enstitüsünde Öğrenci Asistan olarak çalışmış, enstitüde görev aldığı dönemde birçok uluslararası kongrenin düzenlenmesinde ve yürütülmesinde aktif görev almıştır. Aynı dönemde Sakarya Bilgi Kültür Merkezi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Başbakanlık YTB projelerinde proje yöneticisi olarak dört (4) yıl çalışmıştır. Ayrıca üniversite eğitimi boyunca ve sonrasında birçok kamu ve özel sektöre proje ve organizasyon danışmanlığı da yapmıştır.

2013 yılında Mısır askeri darbesini üç (3) ay süreyle yerinde gözlemleyen Özalp bu süreçte Mısır’da anket çalışması yürütmüştür.

2015 yılında Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nde Program Yönetimi Birimi’nde, 2017 yılında TÜGVA’da Medya İletişim Koordinatörlüğü’nde Proje Koordinatörü pozisyonunda, 2018 yılında SETA’da özel bir projede Medya İletişim Danışmanı olarak görev almıştır.

Başta dijital pazarlama olmak üzere dijital alanda web projeleri, SEO, dijital reklamcılık, içerik yönetimi ve sosyal medya uzmanlıkları bulunan Özalp’in, blockchain teknolojisi de özel ilgi alanları arasında bulunmaktadır. 

Namık Kemal Üniversitesi Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine “İsrail’in Kuruluşunda İstihbaratın Rolü” başlıklı tez çalışması ile devam eden Özalp, akademik anlamda özellikle İsrail, güvenlik, siber istihbarat, istihbarat örgütlerinin örgüt yapısı, organizasyonel gelişimi ve yönetimi alanlarına ilgi duymaktadır.

Yavuz Özalp 2020 yılından itibaren ORSAM’da Medya İletişim Birim Yöneticisi olarak görev almaktadır.