Seminerler

Ortadoğu Seminerleri Bahar 2023

Google Takvime Ekle
 • Yer:ORSAM Konferans Salonu
 • Eğitimciler:

 • Ortadoğu, barındırdığı toplumsal, kültürel ve siyasi çeşitlilikle yegâne olmasıyla beraber jeopolitik önemi açısından küresel siyaset nezdinde önde gelen bölgelerden biridir. Petrol, doğalgaz ve çeşitli minerallerin çoğunlukta olmasıyla doğal kaynak zengini olan bu bölge, yakın tarihte küresel ve bölgesel nüfuz mücadelelerine ev sahipliği yapmıştır. Ortadoğu’nun jeopolitik konumu ve stratejik önemi kadar “medeniyetin beşiği” olması vesilesiyle insanlık tarihi açısından da öne çıktığı aşikârdır.

  21. yüzyılın başından beri ise küresel güçlerin askerî, ekonomik ve siyasi müdahaleleri, rejim değişiklikleri, kitlesel protesto hareketleri ve birçok siyasi gelişmeyle Ortadoğu, dünyada yakından takip edilmesi gereken bölgelerden biri olmaya devam etmektedir.

  Ortadoğu’nun tarihsel derinliği ve siyasi hususiyetinden yola çıkarak Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), bölgede meydana gelen gelişmelerin daha iyi değerlendirilebilmesi için lisans ve lisansüstü öğrencilerine hitaben “Ortadoğu Seminerleri” düzenlemektedir. Bu dönemin programı, “ORSAM Ortadoğu Seminerleri Bahar 2023” adı altında 1 Nisan tarihinde başlayacaktır. Bahar 2023 seminerleri ORSAM uzmanları, kurum dışı uzmanlar ve öğretim üyeleri tarafından verilecektir.

  Genel Hususlar:

  • Program ücretsizdir.
  • Derslere yüzde 80 devam zorunluluğu vardır. Katılıma bağlı olarak sertifika verilecektir.
  • Program dili Türkçe olacaktır.
  • Programa Zoom aracılığıyla online katılım da sağlamak mümkün olup, yüzde 80 devam zorunluluğunu yerine getiren katılımcılara e-sertifika verilecektir.
  • Kurslar cumartesi günleri saat 11.00-12.30 saatleri arasında yapılacaktır.

  Tarihler
  Son Başvuru Tarihi: 27 Mart 2023
  Başvuruların Açıklanma Tarihi: 29 Mart 2023
  Program Dönemi: 1 Nisan – 27 Mayıs 2023

  Yer: ORSAM Ankara (Merkez Ofis)
  Platform: Zoom

  * Başvurusu kabul edilen katılımcılar mail yolu ile bilgilendirileceklerdir.
  * Program tamamlandığında sayfaya eklenecektir.

  Başvuru formunu görüntüleyemiyorsanız tıklayabilirsiniz.