Panel

Türkiye Seçimleri ve Ortadoğu’ya Yansımaları

Türkiye’deki 2023 Seçimleri tüm dünyanın ilgiyle izlediği bir gelişme olmuştur. Küresel ve bölgesel krizlerin yaşandığı dönemde Türkiye’nin konumu ve güçlenmesi ile bağlantılı olarak seçimde ortaya çıkacak tablo birçok kesim ve ülke tarafından merakla beklenmiştir. AK Parti’nin öncülük ettiği Cumhur İttifakı seçimlerden galip çıkarak parlamentoda çoğunluğu elde etmiş ve Recep Tayyip Erdoğan’ın da Cumhurbaşkanı olarak seçilmesini sağlamıştır. Böylece, 21 yıllık iktidarı sonrasında küresel ve yerel (deprem gibi) birçok zorlukla karşılaşmasına rağmen gücünü sürdüren Erdoğan ve AK Parti tarihi bir başarı yakalamıştır. Bu durumun içeride ve dışarıda önemli etkileri olacağı açıktır.

Korona salgınından sonra sarsılan küresel ekonomi Ukrayna Savaşı ile tekrar sarsılmış ve uluslararası ve bölgesel siyasi dengeler yeniden yerinden oynamıştır. Bu gelişmelerden herkes gibi Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri de etkilenmekte ve gelişmeleri etkilemektedir. Türkiye’deki seçim sonuçları bağımsız ve etkin dış politikanın devam etmesi konusundaki tereddütleri de cevaplamaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin Ortadoğu politikalarında değişiklik olup olmayacağı da netleşmiştir. Çünkü Ortadoğu ülkeleriyle çok yönlü ilişkiler bulunduğu gibi Türkiye’nin müdahil olduğu birçok dosya (Suriye, Libya, Irak, Filistin vs.) vardır. Bu amaçla, ORSAM Merkezi, Elcezire Araştırma Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, uzmanlarla bu konuları tartışmak üzere İstanbul’da buluşturmaktadır.

Oturum Başkanı: Sn. Ahmed Abdulaziz, Elcezire Sunucusu

  • Selamlama Konuşması: Prof.Dr. Ayşegül Komsuoğlu

Konuşmacılar:

  • Prof.Dr. Ö. Zeynep Oktav, Medeniyet Üniversitesi
  • Prof.Dr. Ahmet Uysal, ORSAM Başkanı ve İstanbul Üniversitesi
  • Doç.Dr. Taha Eğri, Kırklareli Üniversitesi
  • Dr. Nizar Kirikiş, Beyan Merkezi Müdürü, Libya

Zaman: 8 Haziran 2023 Perşembe / 14:00-15:30
Yer: İstanbul Üniversitesi Fuat Sezgin Kongre Merkezi (Konum Linki)

Not: Konuşmalar Türkçe-Arapça dillerinde yapılacak ve simültane çeviri yapılacaktır. Ayrıca, programı, Elcezire Mübaşir kanalı canlı yayınlayacaktır.