Panel

15 Temmuz'un Bölgesel Yansımaları

15 Temmuz darbe girişimi bölgesel istikrarın sürdürülmesi konusunda önemli bir yere sahiptir.  Söz konusu girişim, Türkiye'nin hem bölgesel hem de küresel olarak yaşadığı zorluklar için ortaya yeni fırsatlar sunmuştur. 15 Temmuz sonrası Türk dış politikasının odağı bölgesel güvenliğe çevrilmiştir.  Bu bağlamda çevre ülkelerle ilişkiler, başta terörle mücadele olmak üzere var olan tehditler için 2016 yılı bir dönüm noktası olmuştur. Bölgede oyun kurucu aktör olmaya başlayan Türkiye, kararlılıkla güven ve istikrar sağlama noktasında çaba göstermiştir.

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), darbe girişimiyle ilgili olarak toplumsal hafızanın diri tutulması için Türk milletinin iradesinin, sınırları ne denli aştığı ve örnek teşkil ettiğini; Türkiye’nin demokrasi ve tam bağımsızlık mücadelesinin yurt içi ve yurt dışında yansımaları olduğunu göstermek üzere bir panel düzenlemektedir. Bölgede öne çıkan en bariz örneklerden Katar ambargosu, teröre yönelik Kuzey Suriye operasyonları ve Libya harekâtları panelde yer alacaktır.

Türkçe - İngilizce simultane tercüme yapılacaktır.

Tarih: 15 Temmuz 2022 Cuma
Saat: 11.30-13.00
Yer: Zoom ve ORSAM Youtube Kanalı

Moderatör:
Prof. Dr. Ahmet UYSAL, ORSAM Başkanı

Panelistler:
Prof. Dr. Cengiz Tomar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili

Prof. Dr. Muhittin Ataman, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı

Mustafa Elsagezli, BINA Program Direktörü